ONNO USTA

Opel Vectra’da Rektifiye Sonra Oluşan Buhar Normal Mi?

08.06.2016 Çarşamba
OPEL VECTRA’DA REKTİFİYE SONRA OLUŞAN BUHAR NORMAL Mİ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Opel Vectra'da rektifiye sonra oluşan buhar normal mi? LPG'li 2000 model Opel Vectra 2.0 sahibiyim ve aracımın motorunda performans problemi olduğu için rektifiye yaptırdım. Rektifiye sırasında segmanlar, takım yatak, ana yataklar, yeni üs silindir kapağı ve takıldı. Krank mili taşlandı motor çalıştırıldı. Motorun çalışmasında bir sorun yok ama motor yağı çubuğunu çektiğimde buhar çıkışı oluyor. Sizce bu durum normal mi? Bu konuda neler önerirsinizi?

Burhan Bahtiyar

Sayın Burhan Bahtiyar

Yağ çubuğunu motor çalışırken çektiyseniz çıkan buharın yoğunluğu normak olabilir. Ancak bu durumda ne kadar ve nasıl bir buhar çıktığı konusunda bir fikrim yok. Diğer tarafta motorun karterinde biriken basınçlı yağın ne kadarı yağ filtresine yönlendirilmiş? Havalandırma hortumuyla emme yoluna yönlendirilen ve tekrar silindirlerde yakılarak egzozdan dışarı atılan motor yağı, emme manifoltunda emilerek yağ çubuğu bölgesinde birikebiliyor. Bazen de motor yenilenirken biriken yağ kurumları temizlenmeyip tıkanma varsa yağ çubuğundan tahliye olabiliyor. Ayrıca yağ çubuğunu çekerek karter havalandırma kapalı devre havalandırmasını da zarara uğratma ihtimaliniz olabiliyor. Karter havalandırmanın açık olması gerekiyor ve yağlama kanallarının da kontrol edilmesinde yarar var. Sonuçta bu tarz sorunları tespit etmek için bazı kontrollerin yapılması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN