ONNO USTA

Chevrolet Captiva’nın Şanzıman Yağının Değişimi Hakkında Bilgi Verir misiniz?

13.06.2016 Pazartesi
CHEVROLET CAPTİVA’NIN ŞANZIMAN YAĞININ DEĞİŞİMİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İlk sahibi olduğum otomatik şanzımanlı Chevrolet Captiva 4x4'ün bakımlarını yetkili serviste düzenli olarak yaptırıyorum. Aracım en son yetkili servise gittiğinde şanzıman yağının değiştirilip değiştirilmediğini sordum ve yetkililer bana kontrol edildiğini belirttiler. Ayrıca otomatik şanzımanda bir sorun ya da eksilme olmadıkça şanzıman yağının ömürlük olduğu belirtildi. Ancak ben şanzıman yağının ömürlük olmayacağını düşünüyorum. Aracımın 200.000 km'de olduğunu da dikkate alırsak şanzıman yağını değiştirmemi önerir misiniz? Eğer değiştirmem gerekiyorsa hangi marka ve özellikteki şanzıman yağını önerirsiniz?

Mehmet Ozan Cinel

Sayın Mehmet Ozan Cinel,

Günümüzde otomatik şanzımanlı araçların çoğunda bulunan otomatik şanzıman yağlarını ömür boyu yenilemeye gerek yoktur. Ancak şanzımanda sızıntı olduğunda yetkili servislerde tamamlama veya yenileme yapılabiliyor. Şanzıman yağı, motor yağı gibi piston, segman arasından sızarken motordaki kurumlanma veya yanma sonucu viskozitesinin bozulma ihtimali oldukça düşük olduğu için uzun kilometreler boyunca hizmet veriyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN