ONNO USTA

Dizel Motorlu Peugeot 308 Neden Geç Çalışıyor?

14.06.2016 Salı
DİZEL MOTORLU PEUGEOT 308 NEDEN GEÇ ÇALIŞIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2009 model Peugeot 308'de yarı otomatik Auto6R isimli şanzıman görev yapıyor. Aracı çalıştırmadan önce frene basıp kontağı bir kademe çevirip 7-8 saniye bekledikten sonra motor çalışmaya başlıyor. Bu bekleme süresi soğuk havalarda özellikle sabahları ilk çalıştırmada daha uzun oluyor. Bu konuyu yetkili servis çalışanlarına sordum ama cevap alamadım. Aracımın motorunun geç çalışmasındaki sorun ne olabilir?

Mehmet İnan

Sayın Mehmet İnan,

Aracınızın motorunu belirtmemişsiniz ama soruda dizel motor olduğu ortada. Çünkü ilk çalıştırma anında kızdırma bujileri devreye girerek gerekli ısıyı sağladıktan sonra marşa basmak gerekiyor. Sıcak havalarda ısıtma kısa, soğuk havalarda ise ısıtma bujilerinin görevini yapması sonucu marşa basma süresi daha uzuyor. Sonuç olarak bu durum dizel motorların genel özelliklerinde vardır. Ancak aracınızın 2009 model olduğunu dikkate alırsak enjektörler ve kızdırma bujilerinin genel bir kontrolden geçmesinde de yarar var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN