ONNO USTA

Mercedes E200 Kompressor’de Oluşan Performans Azalmasının Kaynağı Nedir?

16.06.2016 Perşembe
MERCEDES E200 KOMPRESSOR’DE OLUŞAN PERFORMANS AZALMASININ KAYNAĞI NEDİR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yaklaşık 2 yıl önce 2000 model Mercedes E200 Kompressor satın aldım. Ardından aracıma çift işletim sistemine sahip Teleflex markasının GFI model LPG sistemini taktırdım. Aracımın tüm bakımlarını zamanında yaptırmama rağmen performansında büyük bir azalma var. Özellikle motoru 1500 - 3000 d/d aralığında oluşan bu performans sorunu için aracımı servise götürdüğümde problemin LPG sisteminden olabileceğini belirttiler. Ben hava akış ölçerinin tıkalı olabileceğini düşünüyorum. Sizce bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Sizin bu konudaki önermeleriniz nelerdir?

Bülent Güçlü

Sayın Bülent Güçlü,

Mercedes E200 Kompressor'ün motorunda oluşan güç kayıplarını tespit etmek için benzin ve LPG sisteminin kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle sorunun LPG'den mi yoksa benzinden de mi kaynaklandığını bulmak için önce LPG'yi devre dışı bırakarak aracı yetkili servise götürüp arıza kodunun araştırılması şart. Eğer arıza kodu tespit edilirse bu kodun bazıları geçici, bazıları da kalıcı kodlardır. Tüm arıza kodları aldıktan sonra silip araçla kısa bir test sürüşü yapmak gerekiyor ve ardından tekrar arıza kodu alınmalı. Böylece kalıcı arıza kodları belirlenmelidir. Eğer arıza kodu alınamıyorsa hava akış ölçer sorunlu olabilir. Çünkü hava ölçerler arıza kodu vermeyen parçalardan biridir. Bu sefer ise motor çalışırken takılı olan test aletinden gerçek değerler alınıp takip edilmelidir. Çıkan değerleri fabrika verileriyle karşılaştırıp bir sonuca varabilirsiniz. Bozulduğu zaman rölanti ve üst motor devirlerinde oluşan zengin karışımla kendini belli eden hava akış ölçer, özellikle elektronik gaz kelebek sisteminin gaz pedalında ve gaz kelebeğinde bulunan sensörlerden de etkileniyor. Özellikle gaz pedalı sensörünün kablolarının bağlantı soketleri ve etrafı dikkatlice temizlenmelidir. Sonuç olarak LPG'nin neden olacağı supaplardaki kaçak ve yanmalarda motorun çalışırken teklemesine ve veriminin düşmesine neden olacaktır. Son önerimde ise LPG'li araçlar için LPG'ye uyumlu platinyum buji kullanılması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN