ONNO USTA

Alfa Romeo 146’nın Hararet Sorunu İçin Neler Önerirsiniz?

20.06.2016 Pazartesi
ALFA ROMEO 146’NIN HARARET SORUNU İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

1997 model Alfa Romeo 146 1.4 TS sahibiyim ve aracımla dur kalk trafiğinde ilerlerken motor hareketi artıyor. Ardından araç hızlandıkça azalıyor. Hatta motor çalışma sıcaklığı 110 derecedeyken fan devreye girmedi ve ben de yedek su haznesinin kapağını açtığımda su kaynayıp dışarı taştı. Aracı götürdüğüm usta silindir kapak contasının yandığını belirtti. Sizce aracımdaki sorun nedir? Bu konuda neler önerirsiniz?

Gökhan Tatar

Sayın Gökhan Tatar,

Motor çalışırken soğutma suyu 92 dereceye ulaştığında fan devreye girerek 88 dereceye düşünceye kadar soğutma sağlaması gerekir. Bir de motor soğutma suyunun 110 dereceye ulaşmasıyla birlikte ise motor su kaynatacaktır. Termostat ve fan motoru, fan müşiri, fan rölesi ve sigortanın kontrolleri yapılarak bu parçalarda sorun aranmalıdır. Ancak sizin de ifade ettiğiniz gibi silindir kapak contasında da sorunlu olabilir. Sonuç olarak aracı kapsamlı ve uzman bir servise götürerek sorunu çözdürebilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN