ONNO USTA

Hyundai Getz’in Motor Devri Neden Artmıyor?

24.06.2016 Cuma
HYUNDAİ GETZ’İN MOTOR DEVRİ NEDEN ARTMIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2005 model Hyundai Getz'in sağ ön tarafını bariyere çarptım ve stepne takıldı. Aracı teslim aldıktan sonra rot ile balans ayarı yapılması gerektiği için 60 km/s'yi geçmedim. Ardından aracımda 4 lastik değişti ve rot ile balans ayarı yapıldı. Şu an aracımın motoru 3000 d/d'yi geçmiyor. Yapılan kontrollerde 'sistem voltajı düşük' uyarısı ile oksijen sensörü arızası çıktı. Egzoz tamircisi katalizörün değişmesi gerektiğini belirtti ve bu parça da oldukça pahalı. Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?
Onur Değirmen
Sayın Onur Değirmen,
Oksijen ya da diğer adıyla lambda sensörü, LPG'li motorlarda sorun çıkartan bir parçadır. Ancak bu sorun motorun 3000 d/d'yi geçmemesine neden olmaz. Diğer tarafta akünün ve bağlantılarının kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca alternatörün de kontrol edilmesinde yarar var. Elektrik sisteminde oluşan sorunlar nedeniyle beyin motoru korumaya alabiliyor. Katalizatörle bir alakası olmayabilir. Ancak bu tarz sorunlarda çeşitli kontrolleri yapmadan net yorum yapmak oldukça zordur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN