ONNO USTA

Citroen C4 Neden Yağ Yakıyor?

29.06.2016 Çarşamba
CİTROEN C4 NEDEN YAĞ YAKIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2007 model Citroen C4 1.6i VTR, 206.000 km'de ve aracımın motor yağı ve filtreleri değiştirildikten 3000 km sonra yaklaşık 2,5 lt yağ yakmaya başladı. Aracımda düz yolda bir sorun yok ama yokuş çıkarken motor titreme silkelenmeye başlıyor ama stop etmiyor. Uzun yolda bazen egzozdan beyaz duman atıyor ama 10-15 saniye sonra düzeliyor. Aracımdaki sorun supaplardan kaynaklanıyor olabilir mi? Bu konuda neler önerirsiniz?
Altuğ Kütükcü
Sayın Altuğ Kütükcü,
LPG'nin olması ve aracın 206.000 km'ye ulaşması, motorun ömrünü tamamladığının bir göstergesi olabilir. Motor yağı değiştirilirken yağın markası ve viskozitesi değiştirildi mi? Motor yağının viskozitesi değiştirildiğinde ise faydalı kurumlar yanacağı için motorda yağ eksilmesi başlayacak. Yeniden faydalı kurumların oluşması ise belli zaman alacaktır. Sonuç olarak supaplar, segmanlar, yataklar ve pistonların ömrünü tamamlama riski var. Bunun tek çözümü ise motorun komple yenilenmesi gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN