ONNO USTA

Volvo 460’ın Motor Verimi Neden Azaldı?

30.06.2016 Perşembe
VOLVO 460’IN MOTOR VERİMİ NEDEN AZALDI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Volvo 460 sahibiyim ve 121.140 km'de olan 1997 model olan aracımla uzun yolda giderken benzin deposuna karbon temizleyici ekleyip yaklaşık 150 km kadar benzinde gittim. Ardından motor LPG'ye geçti ve yoluma devam ettim. Yokuşlarda aracım çekmemeye başladı. Vites düşürerek tırmanmak zorunda kaldım. Yolu tamamlayıp aracımdan indiğimde egzozdan zor titremeli gaz çıkışını fark ettim. Sizce Bunun sebebi ne olabilir?
Yarkın Ergin
Sayın Yarkın Ergin
Carbon Clean aslında karbon temizleme yapan özel cihazın adıdır. Bu cihazla özel kimyasallar kullanılarak araç hareketsiz ama motor çalışarak yapılan bir işlemdir. Diğer tarafta karbon temizleme olarak satılan katkı maddelerinin bazıları solvent katkılı ve ticari amaçlı işe yaramaz malzemelerdir. Ayrıca benzinde bulunan temizleyici katıklar, sayesinde benzinli motorlarda karbon birikimi çok az oluyor. Sonuç olarak yanlış bir tavsiye ile segman ve silindirlerle yanma odalarındaki faydalı kurumları yakmış ve enjektörde de tıkanmaya neden olmuş olabiliyor. LPG sistemini devre dışı bırakarak bir süre aracı kullanın ve ardından yetkili serviste arıza kodu alın. Daha sonra enjektörleri ultrason cihazıyla temizlettirin. Buna ek olarak LPG'de de sorun olabilir. Aracın LPG servisinde de kontrol edilmesi gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN