ONNO USTA

LPG’li BMW 316i Benzinle Neden Zor Çalışıyor?

04.07.2016 Pazartesi
LPG’Lİ BMW 316İ BENZİNLE NEDEN ZOR ÇALIŞIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yaklaşık 1 yıl önce ikinci el olarak LPG'li 240.000 km'de 1994 model BMW
3.16i satın aldım. Araç son bir aya kadar sorunsuz çalışıyordu. Ancak son 1 ayda fren ve geri vites sensörleriyle sunroof arızalandı. Ardından motor benzinde ya hiç çalışmıyor çok zor çalışıyor. Bu sorunu gidermek için yakıt pompasını değiştirdik ama bir yararı olmadı. Motor, yolda giderken LPG'den benzine geçtiğinde boğulmaya başlıyor. Benzinde sorunlu çalışan motora Würth'ün yakıt katkısı ekledim ama bir yararı olmadı. Sizce motordaki bu sorunu nasıl gideririz?
Sayın Emre Ceylan,
Aracınızın 240.000 km'de olması, motorda bazı aşınmaların habercisi olabiliyor. Özellikle motor sürekli LPG'de çalıştığı için benzin sisteminin filtresinde ve enjektörlerinde biriken su ve tortu partikülleri bu parçaların tıkanmasına neden olabiliyor. Sonuç olarak LPG yi devre dışı bırakarak BMW servisinde silindirlerin kompresyon basınçlarının ölçtürün ve ardından motorda bilgisayarlar arıza kodu aldırın. Arıza kodu varsa gerekli onarım yapılmalıdır. Ardından enjektörlerin sökülerek özel ultrason cihazıyla temizlenmesi, benzin filtresinin yenilenmesi, benzin sistem basıncının da ölçülmesi gerekiyor. Bu arada LPG'li motorlarda platinyum özellikli buji kullanmak gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN