ONNO USTA

Hyundai Accent’in Motoru Neden Gürültülü Çalışıyor?

13.07.2016 Çarşamba
HYUNDAİ ACCENT’İN MOTORU NEDEN GÜRÜLTÜLÜ ÇALIŞIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2000 model Hyundai Accent 1.5 GLS 16V sahibiyim. 160.000 km'deki aracımda performans sorunu var ve motor gürültülü çalışıyor. Bu sorunları tespit etmek için LPG sistemini iptal ettik. Motoru benzinle çalıştırarak 1.5 ayda yaklaşık 1200 km yok kat ettim ve araçta motor yağı eksilmesi ve kirlenmesi oldu. Yapılan kompresör testi sonucunda her silindirde 180 PSI değer okundu. Aracımda 2000 d/d'de oluşan gürültü için neler önerirsiniz?
Kasım Türkmen
Sayın Kasım Türkmen
Motoru benzinle kullanırken motor yağının kirlenmesi ve eksilmesinin tek bir yanıtı vardır. Piston, segman ve silindirde oluşan aşınma sonucu motor yağı karterde kompresyon kaçırmasına neden olacaktır. Kompresyon basınç ölçümleri, benzeri kaçakları tespit edemeyebiliyor. Diğer tarafta supap kaçakları kompresyon testiyle tespit edilmesine rağmen motor yağının film oluşturduğu ama aşınan piston, segman ve silindirlerde daha yüksek kompresyon basıncı dahi oluşturabiliyor. Benzinin yanmış kurumla, LPG'nin kurumları aynı düzeyde olmadığı için motor yağının kirlenmesi de farklıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN