ONNO USTA

Ford Fiesta’nın Motoru Neden Tekliyor?

14.07.2016 Perşembe
FORD FİESTA’NIN MOTORU NEDEN TEKLİYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2004 model Ford Fiesta'nın motoru tekleme yapıyor. Hem benzinde hem de LPG'de oluşan bu sorunu çözmek için aracı bilgisayara bağlayıp kontrol ettik ve birinci silindirde tekleme olduğunu ve vuruntu sensör arızası olduğunu belirledik. Ayrıca aracın emisyon değerleri de normal değerinin üstünde çıkıyor. Bu sorunları gidermek için buji, buji kabloları, ateşleme bobini ve hava filtresi ile motor yağı ve filtresi değiştirildi. LPG beyni değiştirildi ve katalizör iptali edildi. Map sensörü ve gaz kelebeği temizlendi, motor kompresyon basıncı kontrol edildi. Ardından araç bilgisayara bağlandı ve arıza kodu çıkmadı ama motor rölantide titreşimli çalışıyor ve yakıt tüketimi de fazla. Ayrıca egzozdan aşırı yanmamış gaz kokusu çıkıyor. Sizce aracımdaki sorunun kaynağı nedir? Bu konuda neler önerirsiniz?
Osman Göçer
Sayın Osman Göçer,
Sorunun benzinden mi yoksa LPG'den mi kaynaklandığını tespit etmeniz gerekiyor. Ardından benzin sisteminin enjektörleri, benzin pompası kontrol edilip benzin filtresi de değiştirilmelidir. Ayrıca enjektörlerin sökülerek özel ultrason cihaz ile temizlenmesi, benzin sistem basıncının da ölçülmesi gerekiyor. Sonuç olarak aracı daha donanımlı bir servise götürmenizi öneriyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN