ONNO USTA

VW Golf’ün Debriyajında Oluşan Vuruntu Sesi İçin Ne Önerirsiniz?

15.07.2016 Cuma
VW GOLF’ÜN DEBRİYAJINDA OLUŞAN VURUNTU SESİ İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2012 model Volkswagen Golf 1.4 TSI'ın motoru rölantide çalışırken vuruntu sesi oluyor. Aracın debriyaj pedalına bastığımda ise bu ses kesiliyor. Kavrama esnasında bir anormallik ve titreme yok. Ancak vites boşta iken debriyajı yavaşça bıraktığımda ilk başta vuruntu sesi geliyor ve bu ses yavaşça artıyor. Debriyajı sertçe bıraktığımda ise ses hemen gelmeye başlıyor. Ben sorunun debriyaj bilyesinden olduğunu düşünüyorum ve ama volandan veya şanzıman içindeki prizdirek bilyesinden kaynaklanıyor olabilir mi? Eğer sorun debriyaj bilyesinden kaynaklanıyorsa ufak bir ayarla bu parçayı geri çekerek titreşim sesini kesmek mümkün mü? Bu konuda neler önerirsiniz?

Fatih Özkan

Sayın Fatih Özkan,

Debriyaj baskı bilyesi, debriyaja basıldığında yüke biner ve bu parça sorunluysa pedala basılı haldeyken de ses yapar. Ancak debriyaja basmadığınız halde baskı plakalarının, balata ve bilyenin üzerine bastığı yüzeyde sorun varsa vuruntu olabiliyor. Diğer ihtimal ise; debriyaja bastığınızda şanzıman ile motor bağlantısı ayrıldığı için şanzımanda sorun varsa sesler kesilir. Debriyajı bırakınca prizdirek dönmeye başlar. Ancak bunlar genelde vuruntu sesi değil inleme sesi yaparlar. Debriyaja tam basmadığınızda da ses kesiliyorsa debriyaj çatalı, baskı yüzeyi eğriliği olabiliyor. Sonuçta araçta çeşitli kontrollerin yapılıp karar verilmesi gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN