ONNO USTA

Fiat Uno’da Oluşan Performans Azalması İçin Neler Öneririsiniz?

18.07.2016 Pazartesi
FİAT UNO’DA OLUŞAN PERFORMANS AZALMASI İÇİN NELER ÖNERİRİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li Fiat Uno 1.4 ie sahibiyim. 152.000 km'de olan aracım LPG'li olarak sabahları geç çalışıyor gün içinde kullanırken de bazen yığılma yani gaz yememe sorunu oluyor. Bu sorunu gidermek için yapılan kontrollerde LPG beyni arızalı dediler ve ben de LPG'yi devre dışı bıraktım. Yaklaşık 10 gündür aracımın benzinle kullanıyorum ve bu sefer ise sabahları çalışıyor ama motor ısındıktan sonra tekrar performans azalması oluyor. Bu konuda neler önerirsiniz?

Görkem Aytaç
Sayın Görkem Aytaç,
LPG'li motorda ilk çalıştırma sorununun benzinde de olması gerekiyor. Motor çalışırken de oluşan yığılmanın kaynağını tespit etmek için LPG regülatörünün kontrol edilmesi gerekiyor. Anlattığınız kadarıyla LPG'nin beyin sorunu dışında bu sistemde sorun olmayabilir. Tek noktadan püskürtmeli gaz kelebek takımıyla benzin basıncını kontrol ettirmeniz gerekiyor. Ardından bu sistemin beyinle uyumunun yapılması şarttır. Ancak öncelikle silindir kompresyon basıncı da ölçülerek LPG'den kaynaklı supap kaçaklarının olup olmadığı araştırılmalıdır. Ardından silindirlerde aşınma varsa motorun yenileştirme işlemiyle revizyon edilmesi de gerekebiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN