ONNO USTA

VW Golf’te Oluşan Motor Yağı Eksilmesi Normal mi?

25.07.2016 Pazartesi
VW GOLF’TE OLUŞAN MOTOR YAĞI EKSİLMESİ NORMAL Mİ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2004 model VW Golf 1.6 'nın motoru uzun yol sonrası her 2.000 km'de 1 litre motor yağı eksiltiyor. Aracımda W10 40 viskoziteli Castrol Magnetic motor yağı kullanıyorum ve uzun yolda aracımı 190 km/s'yi görecek şekilde performanslı kullanıyorum. Şu anda 155.000 km'de olan aracımın motor yağı eksiltmesi normal mi? Bu konuda neler önerirsiniz?

İbrahim Can

Sayın İbrahim Can,

Motor yağı, akarak sızar veya yanarak eksilir. Sizin aracınızda motor yağı sızıntısının olmağını düşünürsek yağ, yanma odasına sızarak yanıyor olabilir. Bu sorunun kaynağında ise segmanlarla, supap gaydları ve lastiklerinde yıpranma ihtimali vardır ve supaplarda da boşluk olabilir. Bunun için aracı yetkili servise götürerek gerekli kontrollerin yaptırmanız gerekiyor. Diğer tarafta bu güne kadar kullanılan motor yağı markası ve viskozitesini değiştirdiyseniz farklı olan motor yağı, faydalı kurumların yanmasına neden olur ve bu da motor yağının eksilir. Maksimum hız konusunda her markada olan gösterge sapmasını göz ardı edersek aracınızın teknik özelliklerine göre maksimum hızı 184 km/s'dir ve 190 km/s'ye kadar zorlamanıza gerek yok.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN