ONNO USTA

VW Passat’ın Performansı Neden Azaldı?

29.07.2016 Cuma
VW PASSAT’IN PERFORMANSI NEDEN AZALDI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.


DSG'li 2006 VW Passat 2.0 TDI sahibiyim ve şu an da 151.000 km'de olan aracımın 5W40 viskozitedeki motor yağını 10.000 km aralığında değiştiriyorum. Sizce motor yağını hangi periyotta değiştirmeliyim ve hangi viskoziteli motor yağını önerirsiniz? Son 6 aydır aracımın hızlanmasında ve maksimum hızında azalma var. Aracımla daha önce 200 km/s maksimum hıza ulaşıyordum bu rakam şu an ise 180 km/s'de kalıyor. Ayrıca aracımda mazot kokusu olduğu için servise götürdüm ve tandem pompası contasında mazot kaçağı olduğunu için gerekli onarım yapıldı. Ancak bu mazot kokusu az da olsa gelmeye devam ediyor. Servis tarafından aracım bilgisayara takılıp turbo basıncı ölçüldü ve çıkan değer, normal basınç değerinden düşüktü ama enjektörlerde ise bir sorun görünmüyor.

Cemal Aslan

Sayın Cemal Aslan,

Şu an da 151.000 km'de olan 2006 yılı üretimi VW Passat 2.0 TDI'ın motor gücünde oluşan azalmanın çok farklı nedenleri olabiliyor. İlk olarak yakıt basıncının kontrol edilmesi gerekiyor. Yakıt sisteminde yıpranma varsa enjektörlerin basınç kaybına veya form bozukluğuna neden olabiliyor. Ayrıca turbo basıncının hortumları veya arasoğutucuda kaçak varsa yada turboda yaşlanma varsa bezer sorunlara neden olacaktır. Ayrıca motorda aşırı kurumlanma varsa benzer sorunlar ortaya çıkacaktır. Motora hiç karbon temizleme (Carbon Clean) yaptırdınız mı? Eğer yaptırmadıysanız zaten 151.000 km'de bu uygulamanın bir yararı yok. Sonuç olarak öncelikle tavsiye ettiğim ölçümler yapılmalı ve arıza kodu alınmalıdır. Son olarak katalizatör de kontrol edilmeli ve bu parçanın tıkanması da çeşitli sorunlara neden olacaktır. Sonuç olarak aracı yetkili servise götürerek tam kapsamlı bir kontrol yaptırmanızı öneriyorum. Aksi halde araçta daha yüksek maliyetli sorunlar olabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN