ONNO USTA

Renault Clio Yokuş Yukarı Kalkışlarda Neden Zorlanıyor?

01.08.2016 Pazartesi
RENAULT CLİO YOKUŞ YUKARI KALKIŞLARDA NEDEN ZORLANIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Bundan 3 ay önce LPG'li 2001 model Renault Clio HB satın aldım. Aracı aldıktan sonra bakım yapıldı ve akü ile debriyaj balatası değiştirildi, gaz kelebeğiyle rölanti supabı temizlendi. Bu değişikliklere rağmen motor soğukken aracım yokuş yukarı kalkışlarda zorlanıyor. Özellikle debriyaj pedalından ayağımı çektiğimde araç ilerlemekte zorlanırken motor devri 2500 d/d'yi geçince ise birden hızlanıyor. Sizce aracımdaki sorunun kaynağı nedir?

Feridun Erkut

Sayın Feridun Erkut,

Motor soğuk olduğu zaman LPG devreye girmeden önce yada yeni girdiği an oluşan gaz yememe sorunun birkaç nedeni olabiliyor. Motor ısındığında ve LPG ile çalışırken de sorun olmadığında göre önce benzinin yakıt sistemini kontrol ettirmek gerekiyor. Önce LPG'yi devre dışı bırakarak silindirlerin kompresyon basınçlarının ölçülmesi, cihaz ile arıza kodu alınarak kod açılımına göre gerekli kontrollerin yapılması gerekiyor. Daha sonra enjektörlerin sökülerek özel ultrason cihaz ile temizlenmesi, benzin filtresinin yenilenmesinin ardından benzin sisteminin basıncının da ölçülmesi şart. Bu arada LPG'li motorlarda platinium özelliklerde buji kullanılmasını sürekli öneriyorum. Sonuç olarak araç sürekli LPG'de kullanılırsa çalışmayan benzin sistemi parçaları tıkanabiliyor.Özellikle benzin pompası ve benzin filtresinde oluşan bu tıkanmaları önlemek için motoru belli aralıklarla benzinle kullanmak gerekiyor. Bu sayede benzinin yağlama özelliği de görev yapıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN