ONNO USTA

Aracımın Motoru Neden Boğuluyor?

09.08.2016 Salı
ARACIMIN MOTORU NEDEN BOĞULUYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li Chery Tiggo 1.6 sahibiyim ve 190.000 km'de olan aracımın motorunu çalıştıktan sonra titreme başlıyor. Gaz pedalına bastığımda ise motor devir yükselmiyor, ardından motor boğulur gibi oluyor. Bu sorunun çözümü için neler önerirsiniz?

Erdal Aydınlı

Sayın Erdal Aydınlı,

Şu anda 190.000 km'de olan aracınıza LPG sistemi, kaç kilometreden itibaren takıldı? Eğer aracınızı sürekli LPG'de kullanıyorsanız benzinin yakıt sistemi yeteri kadar çalışmadığı için enjektörlerde, yakıt pompasında ve yakıt filtresinde biriken su ile tortu partikülleri yakıt sistemin tıkanmasına neden olabilir. Bu tarz tıkanmaları engellemek için motoru belli aralıklarda benzinle çalıştırmak gerekiyor. Sonuç olarak aracı Chery yetkili servisine götürüp silindir kompresyon basınçlarının kontrol edilmesi ve sonra bilgisayarda arıza kodunun araştırılması gerekiyor. Ardından enjektörler sökülerek özel ultrason cihazıyla temizlenmeli, benzin filtresi yenisiyle değiştirilmeli ve yakıt sisteminin çalışma basıncının ölçülmesi gerekiyor. Bu arada LPG'li motorlarda platinyum özellikli buji kullanılmalı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN