ONNO USTA

VW Golf’te Oluşan Turbo Sorunu İçin Neler Önerirsiniz?

15.08.2016 Pazartesi
VW GOLF’TE OLUŞAN TURBO SORUNU İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 230.000 km'de 2005 model Volkswagen Golf 1.9 TDI'ın motoru, dördüncü vitesten sonra 3000 d/d'nin üstüne çıkmıyor ve aracım 80 km/s'yi geçmiyor. Bu sorunu gidermek için turbo yenisiyle değiştirildi ve EPC'yi kontrol ettirdik. Turbo basıncı normal değerinde çıktı ama dağıtıcıdan turboya hiç hava gitmiyordu. Sizce bu sorun, dağıtıcı merkezin turboya yeterli hava verememesinden kaynaklanabilir mi? Bu konuda neler önerirsiniz?

Ersin Dalkıran

Sayın Ersin Dalkıran,

Turbonun hava alması için soruda geçen dağıtıcı veya benzeri bir parça yoktur. Turbo, egzoz gazı çıkış debisiyle çalışır. Bu sistemin çalışmasında, egzoz gazlarının döndürdüğü türbin, emme kanalını da çevirerek artan vakumun da etkisiyle silindirlere hava giriş hızını ve miktarını arttırır. Turboda emme ile egzoz kanatları aynı mile takılı olduğu için kendi gücü ile havayı emer ve basar. Bu nedenle turbo basıncını ölçtürmek, bu parçanın çalışma verimi açısından önemlidir. Ancak aracın 230.000 km'de olduğunu düşünürsek silindirleri, enjektörleri ve katalizatörü kapsamlı olarak kontrol ettirmek gerekiyor. Ardından yetkili servis tarafından motoru bilgisayarda kontrol ettirip arıza kodu alınmalı ve sonuçlara göre çeşitli testler yapılıp sorun tespit edilmelidir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN