ONNO USTA

Opel Omega’da Oluşan Yağlama Sorunu İçin Neler Önerirsiniz?

18.08.2016 Perşembe
OPEL OMEGA’DA OLUŞAN YAĞLAMA SORUNU İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 1997 model Opel Omega 2.5 V6 sahibiyim. Aracımın yağlama arızası olduğu için yağ pompası değiştirildi ve ama sorun giderilemedi. Ardından karteri söktük ve bidona motor yağı doldurup yağ süzgecine bitiştirip eksantrik milleri sökülü olarak motoru çalıştırdık. Yağ pompası, motor yağını emiyor ama eksantrik yağ kanallarından motor yağı gelmiyor. Bu esnada krank mili yağlanıyor ama yağ müşirinin bağlandığı noktadan da yağ gelmiyor. Sizce motordaki yağlama sorununu nasıl gideririz?

İlyas Selvi

Sayın İlyas Selvi,

Yağlama sorunuyla ilgili yanlış uygulamalar yapmış olabilirsiniz. Çünkü yağ pompası motor yağını emdiği zaman gerekli basıncı sağlayamayabilir. Ayrıca yağ müşirine yağ gelmemesi, yatakların yağlanması ve eksantrik millerine yağ gitmemesi ilginç bir problem. Eğer yağ müşirine motor yağı gelmiyorsa yağ basıncı yok demektir. Bu durumda motor çalıştığında yağ lambası devamlı yanar ve eksantrik mili yatakları aşınarak hasar görür. Anlattığınız kadarıyla yağ pompa basıncı regülatörü sorunlu olabilir. Çünkü yağ pompasının emdiği yağ, basınç oluşmadan kartere geri yönlendiriliyor. Bu sorunu çözmek için aracı Opel yetkili servisine götürmelisiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN