ONNO USTA

Fiat Siena LPG’de Neden Zor Çalışıyor?

19.08.2016 Cuma
FİAT SİENA LPG’DE NEDEN ZOR ÇALIŞIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 1999 model Fiat Siena 1,6 sahibiyim. 146.000 km'de olan aracımın motoru benzinle çalışmasının ardından LPG'ye geçtikten sonra ilk marşta zorlanıyor. Özellikle LPG'de 150 km kat ettikten sona ise 5 kere marş yaptığımda bile çalışmıyor. Bu sorunu gidermek için benzin pompası 3 kez değiştirildi ve LPG sisteminin işletim sistemi de yenilendi ama sorun giderilemedi. Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?

Mustafa Demirbaş

Sayın Mustafa Demirbaş,

Motor soğukken ilk marşta zor çalışmasında yakıt sisteminin kontrol edilmesi gerekiyor. Diğer tarafta motor benzinle çalıştıktan sonra belli bir çalışma ısısına ulaşmasının ardından ısınan LPG regülatörü sayesinde LPG daha verimli çalışır ve benzinin yakıt pompası da devre dışı kalır. Bu nedenle motorun LPG'de ilk marşta zor çalıştığını düşünürsek benzin sisteminin yakıt pompası neden değiştirildi? Diğer tarafta sıcak motorda LPG ile geç çalışma problemi varsa sorun LPG'den kaynaklanıyor. Bu nedenle LPG sisteminin kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca benim size tavsiyem, LPG'li motorlarda platinyum, iridyum özellikli LPG'ye uyumlu NGK Laser Line LPG bujilerini temin etmelisiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN