ONNO USTA

VW Tiguan’ın DSG Şanzımanında Kronik Sorun Var Mı?

26.08.2016 Cuma
VW TİGUAN’IN DSG ŞANZIMANINDA KRONİK SORUN VAR MI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

DSG'li 2016 model VW Tiguan 1.4 TSI almayı düşünüyordum. Yaptığım araştırmalarda DSG ile kronik sorunların ve şikayetlerin çok yüksek olması kafamı karıştırdı. Kronik arızalar VW Tiguan'daki DSG şanzımanda düzeltildi mi? DSG şanzımanlı bir araç almamı önerir misiniz? Yoksa Yeni Peugeot 3008'i mi beklemeliyim. EAT6 ile DSG aynımı?

Mustafa Koru
Mustafa Koru,

DSG şanzıman, 2003 yılında üretilmeye başlamasının ardından zaman içerisinde geliştirilerek başlangıçta oluşan sorunlar giderildi. Bu şanzımanların en büyük sorunları ise mekatronik işletim sisteminde oluşan hatalardı. Elektronik ve şanzıman yağından kaynaklanan sorunlar giderildi. Bu sefer sürücü hatalarından kaynaklanan sorunlar ortaya çıktı. Mesela araç yokuşu tırmanırken trafikte durup kalkmak zorunda kaldığında el freninin de kullanılmaması sonucu debriyaj çok ısınıp aşınabiliyor. Bunun sonucunda da debriyaj balatalarının yenilenmesi gerekiyor ve bu işleminde maliyetli oldukça yüksek. Zaten bu sorunlarda sürücü hatasının daha fazla olması nedeniyle parça değişimi garanti kapsamına girmiyor. Yeni Peugeot 3008'i lansmanında inceledim. Bu araçta 6 ileri tam otomatik şanzıman görev yapıyor ama Türkiye'ye ithal edilecek olan model için zaman içinde ne gibi sorunlar çıkar veya çıkmaz şimdiden tahmin mümkün değil. Ancak bu tarz şanzımanlarda sorun dönemi geçmişte kaldı. Sadece araç sahiplerinin biraz bilinçli olması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN