ONNO USTA

Citroen Xsara’da Arıza Işığı Neden Yanıyor?

01.09.2016 Perşembe
CİTROEN XSARA’DA ARIZA IŞIĞI NEDEN YANIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2004 model Cİtroen Xsara 1.6 sahibiyim. 228.000 km'de olan aracımın motor arıza ışığı yanarak kalitesiz yakıt uyarısı veriyor. Sadece LPG'de ortaya çıkan bu sorunu çözmek için Würth marka enjektör temizleyici ekleyip 200 km yol kat ettim. Ancak arıza ışığı yanmaya devam ediyor ve sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?

Gökhan Yılmaz Öztürk


Sayın Gökhan Yılmaz Öztürk,

Motor, LPG ile çalışırken arıza ışığı yanıyorsa sorunun LPG sisteminden kaynaklandığını gösteriyor. Bu durumda benzinin enjektörlerini temizleyen katkıyı eklemenizin belirtilen soruna bir yararının olmaması da normaldir. LPG sistemindeki sorunu çözmek için ise bazı kontrollerin yapılması gerekiyor. Bu nedenle aracı LPG servisine götürmeniz şart. Ardından aracı yetkili servise götürerek arıza kodu araştırması yapılmalı. Benzin ve LPG sisteminin ortak kullandığı sensörler de bu tarz sorunlara neden olabilir. Önce LPG'yi devre dışı bırakıp benzinle aracı bir süre kullanarak fikir sahibi olmak gerekiyor. Benzinde sorun varsa motorun silindir kompresyon basınçlarının ölçülmesi gerekiyor. Oksijen sensörü, gaz kelebeği hava akış sensörü gibi parçaların da kontrol edilmesinde yarar var. LPG'li motorlarda platinium, iridium özellikte buji kullanılması gerekiyor. Benim size tavsiyem ise NGK Laser Line LPG bujileridir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN