ONNO USTA

Hyundai Accent’ın Bujileri Neden Nemleniyor?

05.09.2016 Pazartesi
HYUNDAİ ACCENT’IN BUJİLERİ NEDEN NEMLENİYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Hyundai Accent Era 1.6 sahibiyim. 2008 model olan aracım 400.000 km'de ve sürüş sırasında aracım geç hızlanıyor. Motordaki bu sorunu çözmek için silindir kapağını söktüm ve supapları kontrol ettim. Supaplarda sorun yoktu ama araca yeni motor yapıldığı fark ettim. Silindir kapağını motora taktıktan sonra 5 km yok kat ettim ve bu sefer silindir kapak contası yandı. Yine silindir kapağını söktüm ve rektifiyeciye götürdüm. Rektifiyeci silindir kapağını taşlandı ve silindir bloğunda az miktarda tortu olduğunu belirtti. Motor toplandıktan 1 hafta sonra ise aracım çalışmadı. Bujilerin ıslandığını fark ettim. Sizce aracımdaki sorun contadan mı kaynaklanıyor. Bu konuda neler önerirsiniz?
Bayram Demirci


Sayın Bayram Demirci,
Motorda oluşan performans azalmasında ilk olarak neden silindir kapağını söktünüz? Oysa silindir kapağını sökmeden supaplarda kaçak olup olmadığını anlayabilirsiniz. Silindir kapağını, silindir bloğuna oturtturulduktan sonra cıvataların içten dışa doğru olan sıkma yöntemiyle sıkılması ve gerekli tork değerinin uygulanması gerekiyor. Silindir kapak contası gerektiği şekilde sıkılmadıysa kapak atıklık yapar ve conta da yanar. Conta kalınlığını ve kapak taşlanması ile ilgili gereken kalınlık konusunda belli bir ölçü almadığım için yorum yapabilmem mümkün değil.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN