ONNO USTA

Toyota Corolla’da Hararet Göstergesi Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

06.09.2016 Salı
TOYOTA COROLLA’DA HARARET GÖSTERGESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 1997 model Toyota Corolla XLi ile bozuk köy yollarında sürekli birinci ve ikinci vitesle tırmanırken motor harareti bir miktar yukarı çıkıyor. Aracımda daha önce böyle bir sorun yoktu. Bu konuyu danıştığım usta bir sorun olmadığını belirtti. Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?

Mehmet Başar,


Sayın Mehmet Başar,
İçten yanmalı ve su soğutmalı motorlarda soğutma ısısının sabit kalması gibi bir ihtimal yok. Motor çalışma sıcaklığında oluşan 85-95 derece aralığındaki hızlı değişimler bazen göstergeye de yansımayabiliyor. Uzun yolda araç belli bir hızda giderken radyatöre gelen rüzgarın etkisiyle soğutma suyu 85-88 derece arasındadır. Şehir içi trafiğinde düşük hızlarda aracın radyatörüne gelen hava, soğumaya katkı sağlayamayacağı için motorun soğutma sistemi ısısı 92-95 derecelere kadar çıkıyor. Fan motoru devreye girerek soğutma suyunu soğutuyor. Araçta klima varsa motorun soğutması daha zor olabileceği için çalışma ısı 95-100 dereceye kadar çıkabiliyor. Bu nedenle soğutma sisteminin ısının biraz yükselmesi ve düşmesi, fan motorunun soğutma hızına bağlıdır ve değişkenlik gösterebilir. Sonuç normal gibi görünüyor ancak aracın 18 yaşında olduğunu düşünürsek soğutma sistemi parçaları ile silindir bloğundaki su kanallarının kontrol edilmesinde yarar var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN