ONNO USTA

Aracımda soğutma suyu neden çabuk eksiliyor?

06.10.2016 Perşembe
ARACIMDA SOĞUTMA SUYU NEDEN ÇABUK EKSİLİYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2001 model Renault Clio 1.4 16V'in motoru, son dönemde su eksiltiyor. Genleşme kabından radyatörün suyunu tamamlıyorum ama birkaç gün sonra yine eksilme oluyor. Soğutma sisteminin hortumlarına ve bağlantılarına baktım ama bir sızıntı yoktu. 204.000 km'deki aracım için bana neler önerirsiniz?
Bilal Çetin

Sayın Bilal Çetin,
Motorların soğutma suyu ya sızarak ya da buharlaşarak azalır. Bu iki ihtimalin kesin olarak tespit edilmesi için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri bilmeyenler ise deneme yanılma yaparak çeşitli kayıplar yaşarlar. Öncelikle kaçak tespiti için radyatör kapağı çıkartılıp aynı yere özel hava basınç pompası takılır ve 5 bar kadar basınç uygulanarak basınç kayıpları gözlenerek beklenir. Basınç kayıpları gözlenirken zaten motorun bir yerinde su kaçağı varsa sıvı damlamaya veya akmaya başlayacaktır. Ancak bu test motor sıcakken yapılmalıdır, çünkü ısınıp genleşerek kaçak yapan bölge başka türlü tespit edilemeyebilir.

Sistemde basınç kaybı veya kaçak yoksa silindir kapak contası kontrol edilmelidir. Bu kontrol iki yöntemle yapılabilir. Önce motoru çalıştırıp ısıttıktan sonra gaza basıp bırakarak 4 gaz analiz cihazıyla egzoza takılan hortum ucu radyatör kapağına yaklaştırılarak HC değerleri takip edilir. Kontrol sırasında yükselen değer oranına göre yorum yapılır. Yine motor sıcakken bujiler sökülerek pistonlar teker teker üst ölü noktaya getirilerek buji deliklerinden özel bir test aleti bağlanır. Bu test aletiyle hava basıncı uygulanarak ağzına kadar su dolu olan radyatör kapağı bölgesinde suda yükselme veya kabarcık oluşumu takip edilir. Hangi silindirde kabarcık veya su yükselmesi oluşuyorsa o silindir bölgesindeki silindir kapağının contası sorunludur. Bu kontrolleri yapmak için profesyonel ekipmanlar gerekiyor ve uygulayıcının da konuya hakim olması şart.

BİZE ULAŞIN