ONNO USTA

Audi 1.8 Turbo’ya uygulanacak yazılımlar için neler önerirsiniz?

09.12.2016 Cuma
AUDİ 1.8 TURBO’YA UYGULANACAK YAZILIMLAR İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

2001 model 1.8 Turbo sahibiyim. Bu araçlara farklı özellikler sunan chip modifiyesi uygulaması yapılıyor. Bu firmaların her biri farklı yazılımlar mı uyguluyorlar ya da hepsi aynı mı? Mesela benim aracımda görev yapan motorun 150 HP'lik gücü, yazılım sonrası 190 HP'ye yükselir mi? Araca uygulanacak farklı yazılımlarda hızlanma ve maksimum hız nasıl değişir? Chip uygulamasından memnun kalmazsak ikinci bir yazılım uygulanır mı? Bu yazılımların motorda oluşturacağı riskler var mı? Bu konuda neler önerirsiniz?
Muhammet Ali Dilek

Sayın Muhammet Ali Dilek,
Özel yazılımlar, yazılımı yapan kuruluşların güç üretme amacına göre değişebiliyor.
Ancak ne yazık ki ülkemizde kopyala yapıştır veya satın al uygula gibi yöntemleri uygulayan çok sayıda kuruluş var. Bu da bazen belli sorunların çıkmasına neden olabiliyor. Ben Türkiye'de ilk yazılımı yapan geliştiren kişilerdenim. Yazılım yapılacak motorun öncelikle kilometresinin az olması ve motor gücünün fabrika verilerine yakın olması gerekir. Aksı halde yıpranmış ve verimi azalmış bir motora modifiye yazılımı yapmak, motorun ve aktarma organlarının limitlerini aşarak daha fazla zarar görmesine neden olacaktır.
Modifiye konusunda aracın üreteceği maksimum güç ve diğer teknik veriler, yazılımı uygulayan firma tarafından size bilgilendirilir.

BİZE ULAŞIN