ONNO USTA

Fiat Tempra’ların fren ana merkezleri aynı mı?

12.07.2017 Çarşamba
FİAT TEMPRA’LARIN FREN ANA MERKEZLERİ AYNI MI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor...

LPG'li Fiat Tempra 2.0 i.e. sahibiyim. 1993 model olan aracımın fren ana merkezi arızalandı. Onarım sırasında yedek parça alırken satıcı, Tempra 1.6 ile 2.0'ın fren ana merkezi aynı dediği için biz de 1.6'nın parçasını taktırdık. Yaklaşık iki ay sorun çıkmadı ama şimdi aracımın sağ ön freni sıkışıyor. Frenler ısınınca da araç yürümekte zorlanıyor. Bu sorunu gidermek için usta lastigi söktü kaliperle balataları ve fren hortumunu değiştirdi ama sorun düzelmedi. Bu sefer sorun fren ana merkezinde olabilir dendi. Sizce Tempra 1.6 ile 2.0'ın fren ana merkezleri aynı mı? Bu konuda neler önerirsiniz?
Doğan Şen


Sayın Doğan Şen,
Fren ana merkezi dört tekerleği de yönlendiren bir ana hidrolik basınç ünitesidir. Tempra'nın 1.6 veya 2.0 motor seçeneklerinde bu parça farklı olsa tüm tekerleklerde fren tutuşu veya fren pedal sertlik hassasiyeti aynıdır. Zaten fren ana merkezinde sorun varsa aracı iki ay sorunsuz kullanmak mümkün değil. Aracın sadece sağ ön tekerleğinde oluşan sıkışma ise kaliperin paslanması ve yıpranması sonucu olabilir.
Ayrıca fren hortumunda tıkanma da olabilir. Ancak fren hortumu tıkalı olsa frene bastığınızda araçta ani sola çekme söz konusu olur. Çekme olmadığına göre kaliper pistonu yıprandığı için balatayı diske bastırdıktan sonra geri çekemiyordur. Tahminimce bu kolay bir sorun ve uzman bir servis size yardımcı olacaktır.

BİZE ULAŞIN