ONNO USTA

Fiat Doblo’ya hangi lastikleri önerirsiniz?

10.11.2017 Cuma

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor...

Sahibi olduğum 2005 model Fiat Doblo'nın üzerinde bulunan 175/70 R14 ebatlı lastikler sürekli balon yaptığı için 185/65 R14 ile değiştirmek istiyorum. Bu değişimi önerir misiniz? Bir de hangi lastik markasını taktırmamı tavsiye edersiniz?

Ergün Gül


Sayın Ergun Gül,

Fiat Doblo'nun 70 profilli lastiklerinin balon yapması aslında pek de rastlanılan bir olay değil. Genelde lastiklerin yanaklarının balon yapması araç yüklüyken çukurlu ve bozuk zeminli yollarda kullanılması sonucu oluşur. Aracı çoğunlukla asfalt yolda kullandığınızda ve tümseklerle çukurlardan kaçındığınız halde balon yapıyorsa lastikte üretim hatası olabilir. Ancak lastik tabanını biraz genişletip profilini de düşürürseniz bu sefer bozuk zeminde daha çok balon yapacaktır.

Satın almayı düşündüğünüz 185/65 R14 ise uygun bir lastik ancak çapı biraz ufak olduğu için süspansiyon tepkileri sertleşecektir. Lastik markası tavsiyesi ise zor bir konudur. Çünkü bütçenize ve yaşadığınız bölgeye göre farklı kalitede ve özelliklerde ürünler var. Bu konuda yetkili servisten destek alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN