ONNO USTA

Opel Astra’ya LPG taktırmamızı önerir misiniz?

09.01.2018 Salı

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor...

Sahibi olduğum 2005 model Opel Astra 1.6 HB'e LPG taktırmak konusunda kararsız kaldım.
Babam, LPG sistemlerinde eskisi gibi güven sorununun olmadığını ve teknolojisinin de sürekli geliştiği için araca zarar vermediğini söylüyor. Ben de LPG'ye karşı hala önyargıların devam ettiğini düşünüyorum ve motora vereceği zarar karşısında bu sistemi taktırmak istemiyorum. Sizce aracımıza LPG uygulaması yapmak, motora kısa veya uzun vadede zarar verir mi? Araçta performans kaybı, ilk çalıştırmada isteksizlik, hararet sorunu gibi problemler yaşanır mı? Bir de aracın içine koku sızması oluyor mu? Geçmişte yaşanan sorunlar hala devam ediyor mu? Sonuç olarak aracımıza LPG taktırmamızı önerir misiniz? Ankara'da tavsiye edeceğiniz bir yer var mı?
Halim Yücetürk


Sayın Halim Yücetürk,
Artan yakıt fiyatları karşısında LPG kullanımı çoğu zaman farklı bir çözüm olabiliyor. Diğer tarafta LPG sisteminin tarihi de oldukça eski. Özellikle İskandinav ülkelerinde ve İtalya'da uzun yıllardır LPG kullanılıyor. Türkiye'de ise özellikle karbüratörlü araçlarda kullanılan ve gelişi güzel yapılan montajlar sonucu bu sistemin adı lekelendi. Piknik tüpünü bile araçlarına takan kişilerle karşılaştık. Durum böyle olunca riskleri de oldukça fazlaydı. Ancak zamanla ortaya çıkan profesyonel servisler sayesinde LPG'ye olan rağbette giderek arttı. Özellikle elektronik püskürtmeli yakıt sistemine sahip araçların yaygınlaşmasıyla LPG'nin de teknolojisi gelişti. Bu gelişmelere paralel olarak emniyet ve güvenlik konusu da maksimum seviyelere ulaştı. Diğer tarafta derme çatma yapılan uygulamalarda ilk çalıştırma ve sonrasında hava yakıt karışımının ayarının uygun olmaması, motorun düşük ve yüksek devirlerine uyumlu sağlamamasına neden oluyor. Bu sorun, hem aracın içine ve dışına kokusu gitmesine yol açıyor. Ayrıca motorda ve etrafında oluşan riskin boyutu ise küçümsenemez.

Günümüz araçlarında görev yapan elektronik kontrol sistemleri ve çok noktalı püskürtme yapısının verimli çalışması için, motorunun ilk çalışmasından ısınmasına kadar geçen sürede gerekli hava ve yakıt karışımının oluşması gerekiyor. Bu noktada yeni nesil LPG sistemleri başarılı olarak görev yapıyorlar. Ancak benzinde bulunan yağlama özelliği LPG'de olmadığı için motorun özellikle supap sisteminde aşınma oluyor. Bu nedenle supap yağlama sistemine sahip püskürme özelliği ve özel kimyasal koruyucularıyla sır şeklinde kaplama oluşturarak aşınmayı en aza indiriyor.

Günümüzde LPG konusunda birçok marka var ama teknolojisiyle Tartarini ve Prins bana göre bir adım ileriye çıkıyorlar. Bu ürünlerin Ankara'da da bayileri var.

BİZE ULAŞIN