TEST MERKEZİ

Uyumlu İkili

05.05.2015 Salı
UYUMLU İKİLİ

Sadece Powershift şanzımanla sunulan D2, dizelin yakıt ekonomisini ve otomatik şanzımanın konforunu sunuyor.

Makyajlı S80, küçük dokunuşlarla daha zarif görünen bir yüze kavuştu. Yeni tamponda daha fazla krom kaplamaya yer verilirken, tampona entegre LED gündüz farları standart. Otomobilin dışındaki küçük farkları anlamak zor olsa da kokpitte değişiklikler daha fazla fark yaratıyor. Yeni bir ön konsol kullanılan otomobilde selefinin çizgilerine de sadık kalınmış. Anahtar yuvasının yanında yerleştirilen araç bilgisayarı göz hizasında olduğu için rahat izlenebiliyor.

Vites konsolu ise daha sade bir yapıya kavuşurken, standart olarak sunulan alüminyum kaplamalarla da çok daha şık görünüyor. Yeni direksiyon simidi hem daha ergonomik hem de daha modern tasarlanmış. Yeni gösterge grubu selefine göre daha okunaklı. Dijital gösterge grubunun kişiselleştirme özelliği sayesinde üç farklı temadan birini tercih etmek de mümkün. İç mekanın artık daha fonksiyonel ve kaliteli hissettirdiğini söyleyebiliriz. Makyaj sonrasında görsel değişiklikler kadar, yeni motor- şanzıman birliktelikleri de sunulmaya başlandı. Yeni 8 ileri otomatik şanzıman ile D4 ve T5 motorlar sunulurken asıl heyecan uyandıran değişim 6 HP'lik güç arttışıyla 115 HP'ye ulaşan, D2 ismiyle anılan, dizel motor ve otomatik şanzıman ikilisinde.

Yeni motor-şanzıman ikilisi hızlanma konusunda iddialı değil. İlk kalkış anında da sakin bir şekilde hızlanan otomobilin esneklik verilerinin makul seviyede olmasında Powershift 'in başarısı olduğu gözleniyor. Hızlı vites geçişleri sunan çift kavramalı otomatik şanzımanın sürüş keyfini ve konforunu arttırdığını söyleyebiliriz. Bu ikilinin konfor konusundaki başarısı 6,0 lt/100 km'lik ortalama test tüketimiyle yakıt ekonomisinde de devam ediyor.

Sonuç olarak S80 D2 Powershift premium orta üst sınıft a yakıt ekonomisi ve konforu bir arada makul başlangıç fiyatıyla bulmak isteyenleri memnun edecek bir seçenek.

Yazı: Koray Kodal

Fotoğraflar: Ersan Sezer

kalan karakter 1000

hamza hamza

Ben mi yanlış biliyorum, yoksa Renault bile 1.6 dizel motordan 130 hp güç çıkarabiliyorken bu değerler Volvo için zayıf sanki...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.05.2015 02:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN