TEST MERKEZİ

TEST: Land Rover Discovery Sport 2.0 Td4

19.03.2016 Cumartesi
TEST: LAND ROVER DİSCOVERY SPORT 2.0 TD4

Benzinli motorun konforlu yapısı cezbedici olsa dadizel motorun yeri başka.Discovery Sport artık 2,0 litre dizel motorla farklı tüketicilere de hitap ediyor.

Daha önce sayfalarımızda 2,0 litrelik benzinli motoruyla yer bulan Discovery Sport bu sefer dizel motorla karşımızda. Benzinli motorun 240 HP'lik gücü, konforlu yapısı her ne kadar premium sınıf için cazip olsa da 2,0 litrelik turbo dizel motorun yakıt ekonomisi vaadi de akıl çeliyor. Bu vaadin ne kadar gerçek olduğun görmek üzere test parkuruna çıkıyoruz.

Fiyat listesine en son eklenen motor 2,0 litre 180 HP'lik turbo dizel, dört tekerlekten çekiş ve otomatik şanzımanla donatılmış. Fabrika verilerine göre 5,3 lt/100 km'lik ortalama tüketim sağlayan otomobil, test ölçümlerinde bu kadar iyimser olmasa da 6,9 lt/100 km tüketim sunabildi. Bu ortalama test tüketiminin otomobilin cüssesine göre makul olduğunu söyleyebiliriz.

Benzinli motorun, test ölçümlerindeki 10,9 lt/100 km'lik ortalama tüketimi hatırlandığında dizel motorun faydası açıkça görülüyor. Hızlanma konusunda ise akıcı çalışan 9 ileri vitesli otomatik şanzımanın da etkisiyle elde edilen 9,6 saniyelik 0-100 km/ s'lik veri tatmikar.

Land Rover çizgisini Range Rover sportifl iğiyle buluşturan Discovery Sport, opsiyonel olarak sunduğu 7 kişilik oturma alanı ve ferah kabiniyle sınıfında beklentileri karşılıyor. Malzeme kalitesi ve donanım zenginliğiyle de tatminkar olan araç, dizel motorun ekonomisi ve başarılı performansıyla iyi kombinasyon oluşturuyor.

Yazı: Koray Kodal Fotoğraflar: Ersan Sezer

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN