TEST MERKEZİ

TEST · Ford Mondeo 2.0 TDCi Powershift Titanium

19.07.2016 Salı
TEST · FORD MONDEO 2.0 TDCİ POWERSHİFT TİTANİUM

TEKNOLOJİ VİTRİNİ Mondeo’nun zengin ve gelişmiş donanımları 2.0 TDCi ile gözler önüne seriliyor.

Yeni Ford Mondeo sadece tasarımıyla değil donanımlarıyla da dikkat çeken bir otomobil haline geldi. Test aracımızın opsiyonel donanımlar arasındaki Dinamik LED Farlar, küçülen far alanında verimli bir aydınlatma sağlıyor. Otomatik olarak 8 aydınlatma seçeneği sağlayan LED farlar için 8.270 TL fark ödemek gerekiyor.

Diğer dikkat çeken donanımlar ise Teknoloji Paketi içerisinde yer alıyor. Bunlar arasında havayastıklı arka emniyet kemerleri, şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, kör nokta uyarısı, aktif şehiriçi güvenlik sistemi ve ısıtmalı ön cam yer alıyor.

Mondo'nun donanımları ilgimizi üstüne toplasa da direksiyonu başında hissettiklerimiz aynı. Net ve geri bildirimler başarılı olan direksiyon sistemi Mondeo'nun rahat yönlendirilmesini sağlıyor. Sert süspansiyon sistemi ile 18 inçlik jantların üstnüdeki ince yanaklı lastikler konfordan ödün veriyor. Ancak ağırlık trasferleri ve keskin dönüşlerde bu sportiflik sürüş keyfini ve güvenliğini arttırıyor.

Motor kaputu altındaki 2,0 litrelik turbo dizel 180 HP güç ve 400 Nm'lik maksimum tork ile yeterli ataklığı sağlayabiliyor. Alt devirlerden itibaren canlı bir karakteri olan dizel motorun yakıt ekonomisi ise beklenildiği gibi başarılı. 6,0 lt/100 km'lik ortalama test tüketimi bu sınıftaki bir otomobil için oldukça ekonomik.Genel olarak değerlendirdiğimizde Mondeo'nun premium sınıfı aratmayan sürüş kalitesinin donanımlarla birleşmesi çok ilgi çekici.

Yazı: Koray Kodal

Fotoğraflar:Ersan Sezer

BİZE ULAŞIN