TEST MERKEZİ

Karşılaştırma · Opel Insignia, Renault Talisman, Skoda Superb

24.11.2016 Perşembe

Konforuna düşkünler için aradıkları nerdeyse her şey orta sınıfta mevcut. Donanım, genişlik, dizel motor ve otomatik şanzımanlarıyla orta sınıfın en güncel üçlüsü karşı karşıya geldi.

Orta sınıf sedanlar arasından üç yeni otomobil karşımızda. Güncellik konusunda Insignia'nın karoseri en eski kalan olsa da yeni dizel motor ve otomatik şanzıman ikilisi ve makyajla gelen yenilemelerle sınıfının hala güçlü bir üyesi. Superb'in tamamen yeni karoseri karşısında rakiplerinden daha düşük güç ve tork ile mücadeledeki durumu merak konusu. Talisman'ın ise bu sınıfa girişiyle rekabet daha da heyecanlandı.

İncelemeye boyutlardan başlayalım. İçlerinde en kısa olan 4842 mm ile Opel Insignia. Uzunluk dışında 2737 mm'lik dingil mesafesi de karşılaştırmadaki en kısa olan otomobil. Bu da arka koltuklardaki yaşam alanının daha kısıtlı olmasına yol açıyor. Her ne kadar diz mesafesi başarılı seviyede olsa da kısa koltuk minderleri ve kısıtlı baş mesafesiyle rakiplerinden geride kalıyor. Talisman ise 4848 mm uzunluk ve 2808 mm'lik dingil mesafesiyle Insignia'dan daha cömert yaşam alanı sunuyor. Bunu uzun karoseriyle sağlarken, aracın Insignia'dan daha alçak olmasına rağmen daha fazla baş mesafesi sunabilmesi de iç mekanın akıllıca tasarlanması sayesinde mümkün oluyor. Skoda Superb ise iç mekan hacmi denildiğinde sınıfının yıldızı. 4861 mm uzunluk ve 2841 mm'lik dingil mesafesiyle oldukça cömert bir yaşam alanı sunuyor. Üstelik geniş yaşam alanı bagaj hacminden çalmıyor. 595 litrelik hacim sınıfının en iyilerinden olurken karşılaştırmada Talisman'ın 608 litrelik hacminin 13 litre gerisinde kalıyor. Insignia ise 500 litre ile rakipleri arasında üçüncü sıraya yerleşiyor. En geniş açılan bagaj kapağı da Superb'in. Arka camla birlikte açılan cam sayesinde yükleme pratikliği konusunda rakipsiz.

BİZE ULAŞIN