TEST MERKEZİ

Karşılaştırma · Land Rover Discovery – Discovery Sport

02.12.2016 Cuma
KARŞILAŞTIRMA · LAND ROVER DİSCOVERY – DİSCOVERY SPORT

Land Rover Discovery sınıfının klasikleri arasında sayılıyor: Devasa boyutlar, sağlamlık, köşeli hatlar ve her türlü nakliye görevine uygun. Böylesi bir isim karşısında Discovery Sport’un şansı acaba ne kadar fazla?

İki in satış fiyatları arasındaki fark 50.000 Euro'yu aşıyorsa aslında tercih yapmak da kolaylaşır. Discovery yerine Discovery Sport'u tercih etmek, başka bir deyişle "küçüğü büyüğe" tercih etmek beraberinde taviz vermeyi de gerektirir mi? Yoksa tam tersine, daha sivil boyutlara sahip olan Discovery Sport zaaf yaşatmak bir yana, sürücüsüne avantajlar mı sunuyor?

Nereden baktığımıza bağlı. Örneğin, Discvery Sport'un merdiven tipi şasi ve arazi şanzımanı gibi "ağır" özelliklerinin olmamasının sağladığu hafiflik, asfalt üzerinde çok daha çevik ve keyifli bir sürüşü de beraberinde getiriyor. Asfalt dışına çıktığımızdaysa "ağır abi" Discovery, abartılı denebilecek yükseklikteki tırmanma kabiliyetiyle öne çıkıyor. Ama durun bir dakika. Discovery'nin sahip olduğu arazi potansiyelini kim, kaç kere ve nerede kullanıyor ki? Üstelik Discovery Sport'un sınıfı için ortalamaların çok üstündeki arazi yeteneği de gözden kaçırılmamalı.

İki Land Rover'ın ortak noktaları arasında hem yolcular hem de yükler için iyi birer nakliye aracı olmaları geliyor. Disco Sport'un yer tasarrufu sağlayan çok kollu arka aksı sayesinde, aralarındaki boyut farkına rağmen küçük Land Rover'da da neredeyse aynı bagaj hacmi sunuluyor. Bagaj zemininde gizlenebilen üçüncü koltuk sırası da iki kardeşin bir başka ortak noktası. Arka koltukları tamamı katlandığında Discovery'nin 2,6 metreküp seviyesine yaklaşan bagaj hacmi Discovery Sport'tan 860 litre daha fazla. Büyük Discovery aynı zamanda 3,5 ton ile 1 ton fazla çekme kapasitesi sunuyor.

Daha küçük bir kütleyle hareket halinde olanlar sadece daha atak sürüş özellikleriyle ödüllendirilmiyor, ayrıca daha seyrek aralıklarla yakıt ikmali yapıyorlar: Ingenium Ailesi'nin bir ferdi olan 2,0 lt'lik dizel 100 km'de 8,1 litre yakıtla yetiniyor.

712 kg daha ağır olan Discovery ise çift basamaklı bir değere imza atıyor: 10,3 lt/100 km.

BİZE ULAŞIN