TEST MERKEZİ

TEST · Aston Martin Rapide S

05.01.2017 Perşembe

İngiltere Gaydon'da tasarlanıp, el işçiliğiyle birleştiriliyor. Motoru Köln'de üretiliyor. Testleri Nürburgring'te yapılıyor. İstenilen renk seçeneğinde limit yok. 327 km/s maksimum hıza da limit koyulmamış. Bu otomobil adeta limitsizler için özel üretiliyor.

için dört kapılı spor in adı Rapide S. Beş metreyi aşkın uzunluğunda devasa motor kaputu başrolde yer alıyor. Devasa krom ön ızgara da tasarımın gücünü arttırırken, arkasındaki orduya yetecek hava girişini sağlıyor. Bu ızgarasın arkasında 12 silindirden oluşan bir ordu saklı. Ön aksın arkasına yerleştirilen 6,0 litrelik V12 bu alana neredeyse ucu ucuna sığabilmiş gibi.

Uzun, alçak ve kaslı karoser otomobilin etkileyici görünmesini sağlıyor. Motor kaputu üstündeki alüminyum ızgaralar sıcak hava tahliyesi için olduğu kadar sportifliğe de katkı sağlıyor. Otomobilin şasisinden karoserine kadar birçok noktasında alüminyuma yer verilmiş. Hem aerodinamik açıdan hem de tasarımı tamamlaması yönünden kapı kolları da karosere gizlenmiş. Dondurma çubuğu şeklindeki kapı kolları çekilip açıldığında dört kapı da yukarı doğru 12 derecelik açıyla açılıyor. Bu hem yer yakın karoser sebebiyle kapıların kaldırma sürtmesini önlüyor hem de çok havalı görünüyor.

Arkada kısa bir bagaj kapağı yer alıyor. Arka camla birlikte açılan bagaj kapağına "ördek kuyruğu" şekli verilip spoyler görevi yüklenmiş. Aston Martin'de ilk kez vakum sistemi bu bagaj kapağında bulunuyor.

Motor kaputundan arta kalan yerde de yeterli genişlikte yaşam ve yükleme alanları sunulabilmiş. Ön koltuklardaki oturma alanı beklendiği şekilde cömert. Arkada da uzun boyluların sığabileceği iki ayrı koltuk bulunuyor. Uzun süreli yolculuklar için ise arka koltukların konforu yeterli gelmeyebilir. İlginç olan ise bu tarz bir spor otomobil için geniş sayılabilecek bir yükleme alanı bulunması. Değişkenliğiyle de şaşırtan yükleme bölümü iki parçaya ayrılabildiği gibi arka koltuk sırtlıkları yatırılıp, kayak ya da golf çantaları gibi uzun eşyalar için bile alan yaratılabiliyor. Bu konu, böyle bir otomobil için kimleri ilendiriyor diye düşünebilirsiniz. Ancak Rapide S'in müşteri kitlesinin birçoğu, ailesi, çocuklarıyla spor otomobil keyfinden ödün vermek istemeyenler oluşturuyor.

BİZE ULAŞIN