TEST MERKEZİ

Motosiklet · Honda Africa Twin

20.01.2017 Cuma

AfricaTwin piyasaya çıktığı 1986 yılında Paris-Dakar'ı kazandı. Üstüne bunu üç kere daha tekrarladı. Ama bu yeni versiyonu piyasaya çıktığında oluşan merak yanında o sükse bile az kalırdı.

Yıl 1986... Honda yeni modeli NXR750 ile efsane yarış "Paris- Dakar" ile sahneye çıkıyor. Sadece görünmekle kalmayıp yarışı kazanıyor. Ardından efsaneleşme sürecini başlıyor. 1987, 1988 ve 1989 yıllarında da kategorisini kazanarak motosiklet dünyasına damga vuruyor. Africa Twin adını sonradan alsa da yazılan bu tarih Africa Twin adıyla anılıyor.

Eski modeli hiç kullanma fırsatım olmadı. Ama bu durum yazının devamını etkilemeyecek. Çünkü bizim konumuz yeni Africa Twin...

Motosikleti almadan önce oldukça hevesliydim, ilk defa kullanacağım malum. Binip yola çıktıktan sonra biraz hayal kırıklığına çalan bir şaşkınlık içine düştüm. Nedeni şuydu; bir türlü rahat oturamıyorum. Sele ile aramızda bir uyumsuzluk var ama neden? Dur bakalım anlayacağız... Her türlü motorlu taşıtla iletişiminizde biraz zaman vermelisiniz, her ikinize de...

Biz görüntüden başlayalım en iyisi, ilk söz şu olmalı: "çok yakışıklı". Zaten bu sınıfta BMW'ye kafa tutmak istiyorsan yakışıklı olmak zorundasın. Gerçekten de öyle atletik, yırtıcı hatta saldırgan bir tasarım. Ama en çok atletik. İri ama iri güreşçileri değil de daha düşük kilo, cıva gibi güreşçileri andırıyor. Pek fazla grenaj, plastik yok üzerinde. Zaten sadelikten ödün vermeden bu şıklığı yakalamak beceri... Eski halinden izler taşıyor doğal olarak. Sanırım eskiyi kıvamında andırarak yeni olmayı Fiat 500'le birlikte çok iyi beceren bir eserle karşı karşıyayız. Yalnız ben hala rahat değilim sele üzerinde!

Kullandığım siyah renk alternatiflerin arasında en kötüsü sanırım. Makinayı hiç göstermiyor. Zaten hiçbir Honda kataloğunda bu rengin kullanılmamasından bunu anlayabiliriz. Motor bloğunun bronz ve gri renkleri çok iyi bir kontrast oluşturarak görsel açıdan Africa'ya estetik katmış.

BİZE ULAŞIN