TEST MERKEZİ

Test · Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 GT Line

09.02.2017 Perşembe

3008, Peugeot için adeta bir dönüm noktası. Markanın yeni tasarım dilini daha geniş bir kitleye duyuracak olan 3008, gördüğü ilgiyi donanım ve mekaniğiyle de perçinleyebilecek mi?

Büyük değişim diye buna denir. 'nun kompakt crossover sınıfındaki temsilcisi 3008, birinci nesliyle 2008 yılında yollara çıktığında marka için önemli bir adım atmıştı. Sıradışı tasarımı herkes tarafında kabul görülecek kadar güçlü değildi. Birçokları onun crossover mı yoksa MPV'ye mi benzediğini tartışıyordu! Ta ki ikinci nesliyle yollara çıkana kadar. Artık "SUV 3008" ismiyle satılan 3008, tartışmalara pabuç bırakmayacak kadar güçlü ve SUV-Crossover sınıfına yakışan bir otomobil.

Sıradışı çizgiler birinci nesilde olduğu gibi ikinci nesilde de kullanılmaya devam ediyor. Girintili-çıkıntılı tasarlanan far, ön tampon, tampon altındaki alüminyum görünümlü kaplama, üç boyut etkisine sahip ön panjur tasarımı güçlendiriyor.

EMP 2 isimli platformdan yükselen 3008'in 4447 mm'lik uzunluğu selefinden 82 mm daha fazla. Genişliği de 4 mm arttılırken selefinde 1639 mm olan yüksekliği 1624 mm'ye azaltılıp daha dinamik bir görünüm elde edilmiş.

Otomobilin içerisine geçtiğimizde selefinde olduğu gibi sürücü ile yolcuyu ayıran kokpit bizi karşılıyor. Dikkatimizi çeken, kokpitin modernliği kadar aracın içine dolan hoş koku. Bunun sebebi GT Line donanımında, kabin içerisinde üç farklı koku ayarı kullanılabiliyor olması. Multimedya sistemi içerisindeki menüden kokular seçilebilirken, parfüm kartuşları bitince torpido içerisindeki yuvalarında değiştirilebiliyor.

BİZE ULAŞIN