TEST MERKEZİ

Uzun dönem · Peugeot 2008 1.2 Puretech

03.03.2017 Cuma
UZUN DÖNEM · PEUGEOT 2008 1.2 PURETECH

Peugeot'nun evrimleştirerek daha fazla SUV hissi verir hale getirdiği küçük sınıf temsilcisi 2008, yeni nesil otomatik şanzımanı ve canlı motoruyla keyif verirken tezatların olduğu bir kabin sunuyor.

Karoser

Yapılan makyajla birlikte daha güçlü ve kendinden emin bir yüz ifadesine kavuşan Peugeot 2008, boyutlarını verimli kullanan otomobillerden biri. B sütunundan itibaren yükselen tavan ve bunu vurgulayan krom çerçeve 2008'in karakteristik tasarım detayları arasında yer alıyor. Peugeot'nun küçük sınıfta 207 SW sonrasında bir station otomobil sunmamasıyla aynı zamanda bu boşluğu da dolduran 2008'in alçak arka tamponu ve geniş bagaj kapağı bu durumun sinyalleri arasında. 4159 mm'lik uzunluğu 208 ve 308 arasında olan 2008 ferah bir yaşam alanına sahip. İşçilik ve malzeme kalitesinde sorunları olmayan otomobilde kokptin odağındaki dokunmatik ekran artık Mirror Screen isimli akıllı telefon entegrasyonunu da destekliyor. Küçük direksiyon simidi ve yükseğe konumlandırılan göstergelerin teoride daha kolay bir kullanım sunması ve ergonomiyi iyileştirmesi gerekiyor ancak pratikte farklı görünmekten ötesini pek başaramıyor.

Motor ve sürüş özellikleri

1,2 lt 3 silindirli turbo benzinli ve 1,6 lt 4 silindirli turbo dizel motorlarla ithal edilen 2008, uzun dönem testimize 110 HP gücündeki benzinli motoruyla konuk oldu. Canlı çalışma karakteri ve sportif sesiyle dikkat çeken motora eşlik eden Aisin üretimi 6 ileri vitesli otomatik şanzıman nazik vites değişimleriyle konfora katkıda bulunuyor. Ve aynı zamanda motorun gücünün verimli kullanılmasını da destekliyor. Sınıfının hafif modelleri arasında yer alan Peugeot 2008, 1150 kg'lik boş ağırlığı sayesinde hem sürüş özelliklerinde hem de yakıt tüketiminde avantajlı bir hale geliyor. Sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi sayesinde 2008, sürücüsüne zor anlar yaşatmayan ve kolay kullanılan bir otomobil oluyor.

BİZE ULAŞIN