TEST MERKEZİ

KARŞILAŞTIRMA · Audi Q5, BMW X3, Land Rover Discovery, Mercedes GLC, VW Tiguan 2.0 TDI

21.03.2017 Salı
KARŞILAŞTIRMA · AUDİ Q5, BMW X3, LAND ROVER DİSCOVERY, MERCEDES GLC, VW TİGUAN 2.0 TDI

Audi Q5’in ikinci nesli modern teknik altyapısıyla rakiplerine sınıfının en iyisi olduğunu kanıtlamak istiyor. Bunun için de üç premium rakibinin ve kompakt sınıfın referans modeli VW Tiguan’ın karşısına çıkıyor.

Audi Q5 2.0 TDI quattro S tronicı 190 HP, 218 km/s, 7,9 lt /100 km

BMW X3 xDrive20dı 190 HP, 210 km/s, 8,1 lt /100 km

Land ROVER Discovery Sport TD4ı 180 HP, 200 km/s, 8,7 lt /100 km

Mercedes GLC 250 d 4MATICı 204 HP, 222 km/s, 7,5 lt /100 km

VW Tiguan 2.0 TDI 4Motion BMTı 190 HP, 212 km/s, 8,2 lt /100 km

Audi, marka tarihindeki ikinci SUV modeli olan Q5 ile büyük bir başarı hikayesine imza attı. 2008 yılında yollara çıkan orta sınıf SUV, dünya genelinde yaklaşık 1,6 milyon adet satıldı. Bu hikayenin devamını yazma görevi verilen ikinci nesil Q5 selefinden farklı olarak Slovenya yerine Meksika'da üretiliyor. Audi tayfası yeni nesil Q5'in sınıfında zirveyi elde etmesi için işi sıkı tutmuş. Havalı süspansiyonlu adaptif amortisörler, gerektiğinde Q5'i sadece önden çekişli olarak tutan gelişmiş bir dört tekerlekten çekiş sistemi, park yerinden geri çıkışlarda yandan gelen araçlar için uyaran çapraz trafik asistanı ve bu yılın içinde seçenekler arasına eklenecek olan sıkışık trafik asistanı gibi donanımları yeni Q5'in zirvenin sahibi olması için otomobilde sunulan özellikler arasında yer alıyor. Ancak zirveye oturduğunuz yerden çıkamıyorsunuz. Öncelikle rakiplerinize üstünlük kurmak zorundasınız. Ve bu rakiplerin hiçbiri de öyle boş tipler değil. Aksine çok sıkı karakterler: BMW X3, Land Rover Discovery Sport, Mercedes GLC ve Volkswagen Tiguan. Hemen bu noktada bir parantez açalım: Evet Tiguan orta sınıf bir SUV değil. Ancak bugüne kadar çıktığı kapışmalarda ve testlerde hep çok olgun özellikler göstererek kompakt sınıfı aştığına dair yorumlar yapıldı. O halde bu karşılaştırma Q5 kadar Tiguan için de bir meydan okuma anlamına geliyor.

Karoser

Yerini aldığı modele göre sadece 3 cm uzayarak 4,66 metreye ulaşan yeni Audi Q5, ön koltuklar söz konusu olduğunda VW Tiguan ile birlikte en geniş yaşam alanını sunuyor. BMW X3 ve Land Rover Discovery Sport özellikle bacak bölümünde rakiplerinden biraz daha dar. Q5, arka koltuklardaki dirsek mesafesinde Tiguan'ın bir adım önünde yer alırken, maksimum arka diz mesafesinde ibre Tiguan'dan yana dönüyor. Bu bölümde Mercedes GLC, tüm modeller arasında en kısıtlı yaşam alanını sunan model olarak dikkat çekiyor. Bu beş model de çoğunlukla aile otomobili olarak kullanıldığı için sundukları bagaj hacimleri değerlendirmede önemli bir rol oynuyor. Özellikle de arka koltukların dik konumda olduğu standart bagaj hacmi…

BİZE ULAŞIN