TEST MERKEZİ

Karşılaştırma · McLaren 675LT Spider, Lamborghini Huracan Spyder

07.04.2017 Cuma

Lamborghini Huracan Spyder ve McLaren 675LT Spider, paranın satın alabileceği en hızlı üstsüz süperspor otomobiller arasında yer alıyor.

Hayır, bu kez tur zamanları veya hızlanma değerleri gibi konulara girmeden sadece iki üstsüz süpersporcunun direksiyonlarındaki sıra dışı sürüş hissine odaklanacağız. Bu tercihimizin farklı nedenleri var. Ancak en belirleyici olan ikisinin farklı güç ve fiyat kategorisinde yer alması. Bu yılın başında tanıtılan Lamborghini Huracan Spyder, 610 HP'lik atmosferik bir V10'a sahip ve gücünü dört tekerleği üzerinden yola aktarıyor. Otomobilin Almanya'da 221.875 Euro olarak belirlenen başlangıç fiyatı Türkiye'de 670.000 Euro seviyesinde. Huracan Spyder, dünya nüfusunun neredeyse tamamı için bir rüya otomobili olsa da marka tarihinin en çok satılan üstsüz otomobili unvanını alması beklenen bir "bestseller". Almanya fiyatı 340.725 Euro'dan başlayan McLaren 675LT Spider ise biraz daha özel bir otomobil. Hayır, sadece Almanya satış fiyatları arasında 120.000 Euro civarında bir fark olduğu veya çift turbo V8'inin 675 HP'lik gücünü arka tekerlekleriyle yola ilettiği için değil. Bu otomobilden sadece 500 adet üretilecek ve toplam üretimin tamamı şimdiden satılmış durumda.

Rakamların arasında boğulmadan anın keyfini çıkartalım. Nasıl olsa "ucuz" ve "ulaşılabilir" olanı da neredeyse hiçbirimiz satın alamayacağız. Güneş yaz ve sonbahar tarifesi arasında gidip gelirken Huracan'ın memleketi Sant'Agata Bolognese'deyiz.

Otomobilin doğduğu topraklarda olmamız Huracan Spyder'ın rutin bir manzara olduğunu düşündürebilir. Ancak bu Kuzey İtalya kasabasında metalik turuncu Lambo inanılmaz ilgi çekiyor. Lamborghini'nin merkezinden aracı teslim alıp yola çıktığımız ilk metrelerde yukarı doğru kalkan başparmaklar, gülümseyen yüzler ve ateşli tezahüratlarla karşılaşıyoruz. Otomobilin aykırı tasarımı kadar yüksek devir çeviren atmosferik V10'unun kendine has sesi de ilginin odak noktası. İlk başta stres yaratan bu büyük ilgi kısa bir alışma süresinden sonra keyfi çıkarılan bir olgu haline geliyor. Sonuçta her gün bir LP 610-4'ün direksiyonuna geçilmiyor. Otomobilin model adını tamamlayan eklenti aynı zamanda geleneklere vurgu yapıyor: longeriore posteriore – uzunlamasına, arkada, 610 HP ve 4 tekerlekten çekiş.

BİZE ULAŞIN