YAZARLAR

Kadınların otomobil zevki rafine

05.05.2017 Cuma
KADINLAR OTOMOBİL ALIRKEN NEYE DİKKAT EDERLER?

Kadınlar otomobil satın alırken ihtiyaçlarına göre karar veriyor. İlk olarak otomobilin konforuna, güvenlik donanımlarına bakıyor. Ama duygusal oldukları için estetiğe erkeklere göre daha fazla önem veriyor

Türkiye'de kadınlarla erkeklerin otomobil zevkleri tamamen farklı. Bunun nedeni ise erkeklerin ve kadınların otomobillere bakış açısı. Erkekler otomobili statü simgesi olarak görüyor. Dolayısıyla arkadaşlarına hava atabileceği bir otomobile sahip olmayı istiyor. Bu yüzden otomobil satın alırken motor özellikleri, tasarım, sürüş karakteri, donanım gibi özelliklere dikkat ediyor, ekonomik durumu yeterliyse gösterişli otomobiller satın alıyor.
Kadınlar ise otomobil satın alırken ihtiyaçlarına göre karar veriyor. İlk başta otomobilin konforuna, güvenlik donanımlarına bakıyor. Ama duygusal oldukları için estetiğe erkeklere göre daha fazla önem veriyor.

OTOMATİK VİTES
Ancak kadınların bir otomobilde aradıkları olmazsa olmaz özellik ise otomotik vites. Otomotik vitessiz bir otomobil, kadınlar için adeta yok hükmünde. Kullanımı daha rahat olduğu için otomatik vites tercih ediyorlar. Böylece yoğun şehir trafiğinde dur-kalk sırasında vites değiştirmeyle uğraşmadan, otomobil kullanabilme özgürlüğünü yaşıyorlar.
Kadınların büyük çoğunluğu otomobil alırken parlak canlı renkleri tercih ediyor. Başta kırmızı ve tonları olmak üzere, mavi, yeşil ve gri renkleri beğeniyorlar.

MAKYAJ AYNASI
Otomobilin iç tasarımının şık ve kullanışlı olması kadınlar için önemli. Çünkü kadınlar, trafikte kendilerini evinin banyosunda gibi rahat hissettirecek otomobiller istiyor. Trafikte makyajını yapabileceği ışıklı ayna gibi olanaklara sahip otomobilleri tercih ediyorlar. Ayrıca, otomobilin iç mekanının şık bir tasarıma sahip olması ve kaliteli malzemelerden üretilmesi kadınlar için önemli.

GÜVENLİK DONANIMLARI
Güvenlik kadınlar için çok önemli. Aktif ve pasif güvenlik donanımlarının yanı sıra, kör nokta, şerit değiştirme, öndeki araçla aradaki mesafe uyarı sistemi, acil fren destek sistemi kadınların trafikte kendilerini iyi ve güvende hissetmelerini sağlıyor.

KÜÇÜK MODELLER FAVORİ
Kadınlar şehir trafiğinde rahat kullanabilecekleri boyutlarda otomobil kullanmak istiyor. Ayrıca otomobilin manevra kabiliyeti de çok önemli. Küçük otomobil modelleri, hem park hem de dar sokaklarda kullanım kolaylığı sağlıyor.

Yokuş kalkış desteği

Günümüzde birçok otomobilde bulunan yokuş kalkış desteği, İstanbul gibi yedi tepeli bir şehirde işe yarıyor. Kadın sürücüler yokuş kalkış desteği sayesinde otomobillerini geri kaydırmadan ve arkadaki araca çarpmadan hareket ettirebiliyor. Ayrıca, geri park kamera sistemi de kadınların olmazsa olmaz güvenlik donanımları arasında yer alıyor. Bu sayede kolaylıkla otomobillerini park edebiliyorlar. Park asistanı gibi teknolojiler de paralel ya da dik şekilde park etmeyi kolaylaştırıyor. Bu son teknoloji kadınların gözdesi durumunda.

BİZE ULAŞIN