YAZARLAR

26 Aralık 2011, Pazartesi
Van, Diyarbakır ve Ölüm
ÖZGÜR KÖŞE ERAY ÖZGÜR Van, Diyarbakır ve Ölüm
Yazarın Tüm Yazıları
Burada parmaklarım kopana kadar yazsam da, gözlerim akana kadar monitöre baksam da ne gidenler gelecek ne de geride kalanların acıları hafifleyecek. Bizim yapabileceklerimiz kısıtlı ancak naçizane tavsiyelerde bulunabiliriz. Trafik kazalarını önlemede "eğitim, eğitim" diye tutturanlara artık gülüyorum. Eğitim treninde ilköğretim çağındakilerin dışında kimseye yer yok. Siz kalkıp ömrü boyunca uyanıklık yapmayı, insanları hile hurdayla geride bırakmayı marifet saymış birini nasıl eğitebilirsiniz?
Yapılacak tek bir şey var, aşırı hız, hatalı sollama ve trafiği tehlikeye atacak şekilde araç kullananlar için altlarındaki aracın ellerinden alınmasına varacak kadar sert cezaların uygulanması. İstanbul'da yaşayanlara soruyorum: TEM ve veya E-5'te sivil trafik ekipleri olsa, sizce 120 km/s hızla bir kamyon veya otobüs sol şeridi işgal edebilir mi? Emniyet şeritleri şerefsizler tarafından zapt edilebilir mi? Makas atmak milli spor haline gelebilir mi?Elbette hayır! Çok zor bir şey olmasa gerek. Kınalı gişelerinden Şekerpınar gişelerine kadar olan bölümü eminim ki en fazla 100 kişilik bir ekiple halledebiliriz.
Aynı durum Silivri'den Gebze'ye kadar olan E-5 rotası için de geçerli. Dünyada bu uygulamanın benzerleri o kadar çok ki… Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Diyarbakır'da meydana gelen kazadan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın son 10 yıla ait kaza istatistiklerini inceledim. 2011 yılı istatistiklerinde Kasım ve Aralık ayları henüz olmasa da geride bıraktığımız yılın ilk 10 ayında 3.215 insanın trafik kazaları sonucu öldüğünü ve yine aynı dönemde 975.040.729 TL'lik maddi hasar oluştuğunu gördüm.
1 Milyar TL'lik bir milli servet kaybı ve bir daha asla gelmeyecek 3.215 can! 2001-2010 yılları arasındaysa trafik kazalarında 43.691 ölüm yaşanmış. Bu değerleri her gün defalarca, bir şekilde insanlara ulaştırmalıyız. Van'da yaşanan depremde 1.000'e yakın insanımız kaybettik. Yaşanan tam anlamıyla bir felaket ve acilen çok büyük önlemler alınması gerekiyor. Peki sizce her sene en az dört Van Depremi kadar insanımızı kaybettiğimiz bir olay için neden kafalarımızı kuma gömüyoruz? Son 10 yıla baktığımızda her yıl ortalama 4.369 kişinin öldüğü bir facianın son bulması için daha ne olması gerekiyor?
BİZE ULAŞIN