YAZARLAR

02 Ocak 2012, Pazartesi
Exeo Neden Ex Oldu?
ÖZGÜR KÖŞE ERAY ÖZGÜR Exeo Neden Ex Oldu?
Yazarın Tüm Yazıları

İspanyol üreticinin bir önceki nesil Audi A4'ü klonlayarak ortaya çıkardığı bir model olan Seat Exeo'nun Türkiye macerası bence olması gerekenden çok ama çok kısa sürdü. Bir önceki nesil Audi A4'ün far, stop ve tampon dışında aynı dış tasarımını yine A4 Cabrio'nun kokpitiyle sunan araç, Türkiye pazarında 35.000 TL'lere kadar düşen başlangıç fiyatlarıyla satıldı.

Premium bir markayı bir kitle markasının logosuyla satmak aslında tüketicilere yapılan büyük bir iyilikti. Düşünsenize üretildiği dönemde 30.000 Euro civarında başlangıç fiyatı olan bir modeli, sadece logosu değişerek neredeyse yarı fiyatına satın alabilmek… Evet kabul ediyorum, çarpışma güvenliği ve sürüş dinamiklerinde 2000 yılında temeli atılmış bir otomobilden söz ediyoruz. Ancak ne olursa olsun, "outlet" tarifesiyle bir Audi A4 sahibi olabilmek, neresinden bakarsanız bakın iyi bir teklif. Peki bu otomobil Türkiye'de neden tutulmadı?

Audi'nin güçlü olduğu tüm konuları bünyesinde barındıran Exeo ne oldu da sedan düşkünü bu ülkede kendinikabul ettiremedi. Bence işin özü, ikinci nesil Toledo'dan sonra bir sedan üretmeyen Seat'ın hatchback otomobil üreticisi imajına bürünmesi ve Exeo'nun yeterince iyi pazarlanamamış olmasında saklı. 2011'in ikinci yarısında makyajlanarak daha çekici bir yüze kavuşan Exeo'nun yeni neslinin üretilip üretilmeyeceği henüz belli değil. ancak güncel Audi A4'ün 2013'te yerini yeni nesline bırakacağını düşündüğümüzde yeni Exeo için 2014 yılı gerçekçi görünüyor. Peki sizce ikinci nesil Exeo güncel A4'te daha şanslı olabilecek mi?

BİZE ULAŞIN