YAZARLAR

08 Ocak 2013, Salı
Dokunmak Mı? Dokunmatik Mi?
ÖZGÜR KÖŞE ERAY ÖZGÜR Dokunmak Mı? Dokunmatik Mi?
Yazarın Tüm Yazıları

Telefonlar, bilgisayarlar, buzdolapları, çamaşır makineleri ve tabi otomobiller… Başlangıçta navigasyon sistemleriyle otomobillerimize gelen dokunmatik kumanda sistemleri artık küçük sınıfta müzik sistemlerinde bile kendilerine yer buluyorlar. Buna itirazım var. Diyeceksiniz ki sen teknoloji özürlüsün. Haklı olabilirsiniz, hala ilk cep telefonlarında olduğu gibi, tuşları olan klasik bir model kullanıyorum. Ama otomobillerde dokunmatiğin ne işi var gerçekten anlamıyoruz. Sürüş esnasında en basitinden bir radyo frekansı aramak bile bu "akıllı" teknolojiyle sizi "aptal" haline getirebiliyor. Havalı ve son dönemin modası olabilir. Ama hiç kimse beni bunun kullanışlı olduğuna inandıramaz.

Hep Mi Aceleniz Var?

Çakarlara karşı yapılan uygulamanın sonuçlarının ne olacağını henüz bilmiyoruz ama umuyorum ki elle tutulur neticeleri olacak. Hep çakma çakarlardan bahsettik ama gerçek çakarlıların da trafikte bazen can sıktıklarını da gözden kaçırmayalım. Sabah ve akşam trafiğinde İstanbul'un muhtelif yerlerinde pek çok kez çakarları yanan araçlara yol verme stresi yaşıyorum. Eminim ki görev icabı aceleleri vardır. Ama insanın aklında kuşkular da oluşmuyor değil. Umuyorum ki evlerine ya da işlerine yetişmek için o sihirli ışıklarını kullanmıyorlardır. Sonuçta normal hayatta kimse kimseden üstün değil. Polis olsa bile…

Haftanın Yol Şarkısı

Weezer-Buddy Holly

Tam 18 sene geçmiş bu neşeli parça çıkalı. Adını Rock'n Roll'un öncü şarkıcılarından birinden alan parçanın enerjisi hala 10 numara. Neşeli klibi de hala izlenir.

BİZE ULAŞIN