YAZARLAR

08 Ekim 2014, Çarşamba
Otomobil pazarı hareketleniyor
HALİT BOLKAN Otomobil pazarı hareketleniyor
Yazarın Tüm Yazıları
Avrupa ve Türkiye'de yılın son çeyreği otomobil dünyası için en önemli iki dönemden biridir. Bunun en önemli sebebi iki yılda bir dönüşümlü düzenlenen Paris ve Frankfurt otomobil fuarlarında sergilenen yepyeni modellerin fuar sonrasında satışa sunulmaya başlamasıdır. Üstelik birkaç sınıfta birden "bestseller" adayları tanıtılıyorsa pazar daha da renkli bir hal alır. Nitekim Paris Otomobil Fuarı'nda orta sınıfın "ağır abisi" VW Passat, küçük sınıft a Opel Corsa, Hyundai i20 ve Skoda Fabia, kompakt sınıft a VW Golf Alltrack, SUV sınıfında Volvo XC90, Land Rover Discovery Sport ve BMW X6 gibi modeller tanıtılıp kısa süre içinde rekabete dahil olacak.
Her ne kadar bu modellerin hepsi Türkiye'de 2014 yılı içerisinde satışa sunulmayacak olsa da pazarımıza Aralık ayında girecek olan Passat bile başlı başına hareket kaynağı olma potansiyeline sahip. Diğer modeller de 2015'in Şubat ayından itibaren satışa sunulmaya başlanacak. Elbette yeni nesli gelmeden önce eski neslin stoklarını da bitirmek gerekecek. Bu da pazara hareket katacak kampanyaların yakın olduğunun habercisi.
Nitekim Citroen C4 Cactus'ün lansmanında bir araya geldiğimiz Baylas Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu da sektörün önemli oyuncularının pazarla ilgili öngörüsünü revize ettiğini, artık 2014 yılı otomobil ve hafif ticari araç pazarının 730-740 bin adet düzeyinde gerçekleşeceğini düşündüklerini söyledi. Tatoğlu, hafif ticari araç pazarında Ağustos ayında yaşanan olumlu gelişmenin de önemli bir işaret olduğunun altını çizdi. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar'dan da benzer cümleleri duydum. Demek ki sektör yetkilileri iyi sinyaller almış ve hazırlıklarını da buna göre yapıyor.
Pazarı hareketlenecek bir diğer sektör de lastik. 1 Kasım'da başlayacak kış lastiği zorunluluğu nedeniyle yine lastik bayilerinin önünde kuyruklar olması muhtemel. Bu nedenle kış lastiği ihtiyacı olanların Ekim ayının son günlerini beklemeden harekete geçmeleri, gereksiz yere bekleme listelerinde yer almanın önüne geçecektir. Üstelik artık Türkiye'nin önemli bir bölümünde sabah ve akşam saatlerinde hava sıcaklığı 10 C derecenin altına iniyor. Yani yaz lastiklerinin tutunma ve frenleme yeteneklerinin azaldığı ve güvenliğin tehlikeye düşmeye başladığı sınır aşılmış oluyor. Siz siz olun lastik konusunu yabana atmayın, bir an önce kış lastiklerine geçme hazırlıklarınızı tamamlayıp değişimi yapın.
Hepinize kazalardan uzak, sağlıklı ve mutlu bir Kurban Bayramı dilerim...
BİZE ULAŞIN