YAZARLAR

19 Aralık 2011, Pazartesi
Çözüm Çin'de
KORAY KODAL Çözüm Çin'de
Yazarın Tüm Yazıları
Sanırım bunda, nerdeyse her ticari taşımacının termosundaki sakinleştirici özellikleriyle bilinen yasemin çayı ve benzer bitki çaylarının etkisi var! Biz de edinmeliyiz! Sıradan bir çarşamba sabahı İstanbul Anadolu yakasından, Avrupa'ya geçişte olanlar:
İhlal 1: TEM otoyolunda ağır vasıta araçlarının tamamı şerit gözetmeksizin geziniyorlar. En sol şerit onların girmemesi gerektiği halde duvar gibi!
İhlal 2: Altunizade çıkışına yaklaşırken geçtiğimiz viyadükteki emniyet şeridi vatandaşları, şerit daralınca sizin şeridinize kırıyorlar direksiyonu. Gelen ambulansı gören emniyet şeridi arsızları bir de size "Yol verin bize" diyorlar.
İhlal 3: Işık size yeşil, yayaya kırmızı yanıyor. Siz geçiyorsunuz, yaya da geçiyor ve sonrasında size bağırıyor. Işığı gösteriyorsunuz elinizle. Bunu yapanın bir kadın olması canınızı daha da sıkıyor.
İhlal 4: Tek şerit olarak gidiş-geliş ilerleyen yan yolda bir sürücü 20 km/s ile yol almayı tercih ediyor. Denizi seyrede seyrede gidiyor. Arkası kuyruk olmuş.
İhlal 5: Sokağın girişi tek araçlık ama sizin yanınızda bir şerit daha oluşmuş. Arkada beklemek istemeyen "Kaynakçılar" sokağa dalmaya devam ediyor...
Okuldaki eğitim, aileden gelen görgü ve sosyal statü gibi sonradan kazanılan meziyetlerin bu konuya hiçbir faydası yok. Madem yok, o zaman gelişmiş ülkelerdeki gibi biz de en ağır ceza yöntemine geçelim. Trafik cezaları üç haneli rakamlardan değil, dört hanelilerden oluşsun. Gelir düzeyine göre ceza sistemi bize de gelsin. Cezalara af çıkmasın. Caydırıcılığını kaybetmesin. Manisa'da kırmızı ışıkta geçen 76 yayaya kesilen cezalar uygulamanın istenirse yapılacağına güzel bir örnekti.
BİZE ULAŞIN