YAZARLAR

05 Şubat 2013, Salı
Model Yılı
Fırsat Mı,
Beklemeli Mi?
KORAY KODAL Model Yılı Fırsat Mı, Beklemeli Mi?
Yazarın Tüm Yazıları
Eskiden, ağustos ayında ruhsatlanan bir otomobil bir sonraki model yılına terfi ederdi. Bu yıldan itibaren bir otomobil hangi yılda üretilmişse ruhsatında o yıl yazacak. Bu noktada, son birkaç haftadır otomobil fiyatlarında 2012 ve 2013 olmak üzere iki farklı listeler söz konusu. Çünkü hala 2012'de üretilmiş olan araçlar stoklarda. Bazı bayiler ellerinde araçların kalmaması için kampanyalı fiyatlar yayınladılar. Bu, tüketici için bir avantaj. Ama, "Ben 2012 model değil de, 2013 model yılına ait bir otomobil satın almak isterim" derseniz, işler biraz karışıyor. 2013 model yılında üretilen araçların teslim edilmesi Ocak-Şubat aylarında gerçekleşmeyebilir. Hatta, beklediğiniz otomobilin ithali yaz aylarını bile bulabilir. Malum, araçların tedarik süreçleri var. Bu konuda yerli üreticiler avantajlılar. Türkiye'de üretilen bazı otomobillerin 2013 modelleri, ocak ayından itibaren müşterilerine teslim edildi bile.
Son günlerde birçok kişiden duyduğum bir soru var: 2013 model yılı otomobilleri beklemeli miyim, yoksa kampanyalı fiyatlara sahip, bayilerin elinde olan, 2012 model yılına ait otomobiller arasından
seçim mi yapsam? Kişisel görüşüm, eğer kafanıza yatan bir kampanyaya denk geldiğinizi hissediyorsanız, 2012 model bir otomobili satın alın. 2013 model yılı fiyatları bütçenizi zorluyor ve 2012 modellerdeki kampanyaları daha uygun buluyorsanız, aracınızı daha sonra ikinci elde görücüye çıkardığınızda yaşayacağınız bir yıllık kaybı zaten satın alırken elde ettiğinizi unutmayın.
İspark'tan 4'te 1 Avantaj
İstanbul'da yapılan en başarılı işlerden birisi İspark hizmetleri. Bu hizmetin yeni lokasyonda daha büyük avantaj sağladığını fark ettim. Ama yeteri kadar duyuru yapılmadığı için birçok kişi bundan haberdar değil. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na aracınızla gidecekseniz, otomobil, pick-up ve midibüs sınıflarından birine dahil olan aracınızı içerideki otoparka bırakmanın günlük bedeli 29 TL. Havalimanına çok yakın bir mesafede bulunan İspark'ın günlük bedeli ise 7 TL! İşin en güzel yanlarında biri de istediğiniz zaman sizi özel servis araçlarıyla otoparktan havalimanına ücretsiz bir şekilde ulaştırıyorlar. SunExpress ile anlaşmalı olan İspark Sabiha Gökçen Otoparkı, bu havayolu şirketiyle seyahat edenlere de 24 saat ücretsiz park imkanı sunuyor.
BİZE ULAŞIN