YAZARLAR

02 Mayıs 2014, Cuma
Lüks Otocular 4x4 Modasına Uydu
UFUK SANDIK Lüks Otocular 4x4 Modasına Uydu
Yazarın Tüm Yazıları

Lüks 4x4 SUV modası tüm dünyada özellikle Asya ülkelerinde hızla yayılıyor. Dünyada lüks SUV satışının 2015'te 1 milyon adetin üzerine çıkması bekleniyor. Ekonomik kriz olsa da peynir ekmek gibi satan lüks 4x4 araçlar, markaların iştahını kabartıyor. İşte bu tablo büyüyen SUV pazarında yer almayan Aston Martin, Bentley, Jaguar, Maserati ve Lamborghini gibi lüks markaları harekete geçirdi. Elini hızlı tutan Maserati 2015'te SUV modelini satışa sunmaya hazırlanıyor. İlk olarak 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda konsept aracı Kubang'ı tanıtan Maserati, daha sonra radikal değişiklikler yaptı. Aracın ismini Levante olarak yeniledi. Konsept araçta önce kullandığı platformu da değiştirdi. Bir başka lüks marka Bentley ise ilk SUV aracını 2016'da satışa sunacak. Marka, yılda 3 bin adet satış hedefliyor. SUV pazarına girmeye hazırlanan Lamborghini Urus adını verdiği modelini Çin'de düzenlenen Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıttı. 2017'de satışa sunulması planlanan Urus'ta, yeni nesil Audi Q7, Volkswagen Touareg ve Porsche Cayenne'nin platformu kullanılacak.


LAMBO RAMBO TUTMADI
Aslında Urus, Lamborghini tarihindeki ikinci SUV aracı. Marka 90'larda Lambo Rambo da denilen askeri amaçlı LM002 SUV az sayıda üretmişti. Lüks SUV pazarına girmek isteyen Aston Martin ise Mercedes-Benz'le işbirliği yapıyor. Marka, SUV modeline 80'lerde ürettiği efsane lüks sedanı Lagonda'nın ismini vermeyi planlıyor. Jaguar ise kod adı CX-17 Consept olan bir SUV üzerinde çalışıyor.


ÖNCÜSÜ PORSCHE OLDU
2003'te
ilk SUV aracı Cayenne'i üreterek lüks SUV modasının öncüsü olan Porsche'de boş durmadı. Cayenne modelinin gördüğü ilgi üzerine küçük modeli Macan'ı da satışa sundu.

SIRADA ROLLS-ROYCE VAR
Lüks SUV pazarına sıcak bakan başka lüks markalar da var. Rolls-Royce bunlardan biri. Şirket CEO'su Torsten Mueller-Oetvoes bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada, SUV segmentine girmeyi planladıklarını söylemişti.

BİZE ULAŞIN