YAZARLAR

17 Şubat 2015, Salı
Türk Marangozun Oğlu Ford'un Zirvesinde
UFUK SANDIK Türk Marangozun Oğlu Ford'un Zirvesinde
Yazarın Tüm Yazıları

Ford'un Almanya Köln'deki merkezinde 25 yıl çalışan Türk marangozun oğlu, Amerikan otomotiv devi Ford'da basamakları birer birer tırmanıyor. 1999'da Ford'da tasarımcı olarak çalışmaya başlayan Murat Güler, Ford Avrupa Tasarım Müdür oldu. Güler'in yeni görevindeki ilk işi ise yeni nesil Mondeo… Ford, 2009'da yenilenen bir önceki Mondeo'da olduğu gibi D segmentindeki iddialı modelinin tasarımını yine Murat Güler'e emanet etti.

DETROİT'TE ÇALIŞTI

Ford'un bir önceki Focus, Mondeo, Kuga gibi modellerinin tasarımlarını yapan Güler, 2009'da Avrupa'dan markanın Detroit'teki merkezine transfer olan ilk tasarımcı oldu. Burada Ford'un bünyesindeki Lincoln markasının sorumluluğunu üstlenen Güler, Detroit'te 4 yıl çalıştıktan sonra Almanya'ya yönetici olarak döndü.

MONDEO'YU TASARLADI

Yeni nesil Mondeo'nun Türkiye lansmanına katılan Güler, aracın tasarım hikayesini anlattı. Ford'un yeni tasarım yaklaşımı hakkında ipuçları verdi. Mondeo'nun, global tasarım felsefesiyle dünyanın her yerindeki müşterilerin beğenilerine hitap edecek şekilde tasarlandığını ifade eden Güler, "Üst sınıf otomobillerin karakterini taşıyan yeni tasarımıyla zengin bir görünüm kazandı. Dışarıda aerodinamik, içeride ergonomik özellikler dikkate alınarak zarif ve dinamik bir silüete kavuştu. Yenilenen ön ızgara ve farların tasarım ve pozisyonu ile kendine güvenli ve iddialı bir duruşa sahip oldu" dedi.

HAVA YASTIKLI EMNİYET KEMERİ VAR

Yeni tasarımı, güvenlik, teknoloji ve konfor donanımlarıyla dikkat çeken Mondeo, 1.5 litre 160 bg'lik EcoBoost motor ile kombine edilen 6 ileri otomatik şanzımanı sayesinde segmentinde standartları belirleyecek. Mondeo, otomotiv sektöründe 'Hava Yastıklı Arka Emniyet Kemerleri'ni sunarak bir ilki gerçekleştiriyor. 4 kapılı sedan, 5 kapılı Hatchback ve Station Wagon gövde tipleriyle otomobilseverlerin beğenisine sunulan Mondeo'nun fiyatı 84 bin 900 TL'den başlıyor.

BİZE ULAŞIN