BMW

Rolls-Royce, İlk Tamamen Elektriklisini Tanıttı

29.09.2021 Çarşamba
ROLLS-ROYCE, İLK TAMAMEN ELEKTRİKLİSİNİ TANITTI

2023'ün dördüncü çeyreğinde piyasaya çıkması planlanan tamamen elektrikli Rolls-Royce Spectre tanıtıldı

Rolls Royce'un bizi hazırladığı "tarihi" duyuru, 102EX ve 103EX konsept otomobillerinden sonraki ilk tamamen elektrikli modeli hakkındaydı. İlk tamamen elektrikli modelin altyapısının gelecekteki BMW modelleriyle paylaşabileceği söylentilerinin aksine Rolls-Royce, yeni Spectre'de kendi uzay çerçevesi mimarisini kullanacak. 2017 yılında Phantom tarafından tanıtılan alüminyum platform, Cullinan ve Ghost modellerinin de temelini oluşturuyor. Rolls Royce Spectre için ölçeklenebilir uzay çerçevesi, tamamen elektrikli bir güç aktarma organına uyacak şekilde dönüştürüldü.

Rolls-Royce sadece Spectre'ı duyurmakla kalmadı, aynı zamanda bize kamufle edilmiş bir prototipin resimlerini de gösterdi. Otomobilin silueti, uzun bir kaput, iki kapılı gövde stili ve eğimli bir tavan çizgisi ile Wraith'e oldukça benziyor. Gövde bir Rolls-Royce'un karakteristik orantılarını koruyor ancak çekici kıvrımları ve belirgin çamurlukları ile daha kaslı.

Spectre'ın tasarımı, Dawn'ın yerini alacak olası bir cabriolet versiyonuyla Wraith'in tamamen elektrikli versiyonu olabileceğine inanmamızı sağlıyor. Bu iki model, Rolls-Royce'un mevcut ürün yelpazesindeki en eski modellerdi, dolayısıyla yaşam döngülerinin sonuna yaklaştıklarını zaten biliyorduk. Rolls-Royce Motor Cars CEO'su Torsten Müller-Ötvös, resmi sunum sırasında Spectre'den "türünün ilk ve en iyi süper lüks ürünü" olarak bahsetti ve " Müşterilerimiz otomobilin ilk teslimatlarını 2023'ün dördüncü çeyreğinde alacak."dedi.

Rolls-Royce Spectre'ın prototipleri, 2023'ün dördüncü çeyreğinde ilk sahiplerine teslim edilmeden önce dünya çapında her koşulda 2,5 milyon km'lik bir yolculuğa çıkacak.

BİZE ULAŞIN